Τετάρτη, 18 Ιουνίου 2014

Βραζιλία - Μεξικό 0-0: Τη σταμάτησε ο Οτσόα

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Τρίτη, 17 Ιουνίου 2014 23.50

Με τον Γκιγιέρμο Οτσόα να αποκρούει τα... πάντα το Μεξικό πήρε ισοπαλία χωρίς τέρματα από τη γηπεδούχο Βραζιλία που απογοήτευσε για δεύτερη φορά και χάλασε το σερί των δέκα διαδοχικών νικών
Το σύνολο του Λουίς Φελίπε Σκολάρι ήταν κατώτερο των περιστάσεων και δυσκολεύτηκε πολύ κόντρα σ' ένα Μεξικό που έδειξε ότι γνώριζε τι θέλει μέσα στον αγωνιστικό χώρο του «Καστελάο» και πως θα έπαιρνε το θετικό αποτέλεσμα.
Ηγέτης των Μεξικανών ο τερματοφύλακάς τους Γκιγιέρμο Οτσόα. Ο... εξαδάχτυλος πορτιέρο ήταν εντυπωσιακός κι έσωσε την εστία του σε τουλάχιστον πέντε περιπτώσεις.
Πρώτη και κορυφαία του απόκρουση στο 26' όταν ο Νεϊμάρ σηκώθηκε μέσα στην περιοχή και νικώντας τον προσωπικό του αντίπαλο πήρε την κεφαλιά. Η μπάλα πήγε προς τη γωνία του τέρματος του Οτσόα, αλλά ο πορτιέρο της Αζαξιό είπε το πρώτο «όχι» με μία φοβερή εκτίναξη.
Το Μεξικό προσπαθούσε με μακρινά σουτ να απειλήσει την εστία του Ζούλιο Σέζαρ, με τον έμπειρο τερματοφύλακα να επεμβαίνει σε όσες περιπτώσεις χρειάστηκε. Στο 44' η Βραζιλία έφτασε ξανά πολύ κοντά στο γκολ, με τον Οτσόα να αρνείται την παραβίαση της εστίας στον Τιάγκο Σίλβα ο οποίος είχε βρεθεί σε θέση βολής μέσα στην περιοχή.
Ο Σκολάρι προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα της «σελεσάο» στο δέυτερο μέρος αλλά δυστυχώς γι' αυτόν και τους διοργανωτές του Μουντιάλ δεν τα κατάφερε. Παρ' όλα αυτά στην τελευταία μισή ώρα του ματς οι γηπεδούχοι πίεσαν αλλά ο Οτσόα συνέχισε να αποκρούει τις προσπάθειες των Νεϊμάρ και Τιάγκο Άλβες.
Το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι Τσακίρ από την Τουρκία βρήκε τους Μεξικανούς να πανηγυρίζουν για το θετικό αποτέλεσμα που τους φέρνει μία ανάσα από την πρόκριση και τους Βραζιλιάνους προβληματισμένους για τη νέα κακή εμφάνιση, αν και κατά πάσα πιθανότητα δεν κινδυνεύουν να μείνουν εκτός συνέχειας.

Λεπτό Παίχτης Μεταβολή
45' Βραζιλία Ραμίρες Σάντος ντο Νασιμέντο Κίτρινη κάρτα
46' Βραζιλία Ραμίρες Σάντος ντο Νασιμέντο Αλλαγή (βγήκε)
46' Βραζιλία Μπερνάρντ Ανίσιο Καλντέιρα Ντουάρτε Αλλαγή (μπήκε)
59' Μεξικό Αγκουιλάρ Πάουλ Νικολάς Κίτρινη κάρτα
68' Βραζιλία Γκουέντες Φρεντ Αλλαγή (βγήκε)
68' Βραζιλία Τζο Ασίς Σίλβα Αλλαγή (μπήκε)
73' Μεξικό Περάλτα Ορίμπε Μορόνες Αλλαγή (βγήκε)
73' Μεξικό Ερνάντεζ Χαβιέ Αλλαγή (μπήκε)
76' Μεξικό Ερέρα Έκτορ Αλλαγή (βγήκε)
76' Μεξικό Φαμπιάν Μάρκο Αλλαγή (μπήκε)
79' Βραζιλία Σίλβα Τιάγκο Κίτρινη κάρτα
84' Βραζιλία ντος Σάντος Εμποάμπα Ζούνιορ Όσκαρ Αλλαγή (βγήκε)
84' Βραζιλία Γουίλιαν Μπόργκες Ντα Σίλβα Αλλαγή (μπήκε)
84' Μεξικό ντος Σάντος Τζιοβάνι Αλλαγή (βγήκε)
84' Μεξικό Χιμένεθ Ραούλ Αλλαγή (μπήκε)