Σάββατο, 5 Ιουλίου 2014

...Από ατσάλι η Βραζιλία 2-1 την Κολομβία που είχε παίχτες....καρατέκα... και διαιτητή δακρύβρεχτο!!!

Η Βραζιλία με αίμα και ιδρώτα υπέταξε την Κολομβία και διασταυρώνει τα ξίφη της με Γερμανία στον ημιτελικό (video)

Λήξη του ματς. Δια πυρός και σιδήρου η Βραζιλία κέρδισε 2-1 την Κολομβία και θα παίξει στον ημιτελικό με τη Γερμανία. Αυτή η "σελεσάο' δεν προσφέρει θέαμα, κάθε άλλο, μάλιστα, αλλά δείχνει ικανή να σηκώσει την κούπα μετά από 12 χρόνια μέσα στο σπίτι της.
Σήμερα καθάρισαν οι δύο σέντερ μπακ, αφού Τιάγκο Σιλβα και Νταβίντ Λουίζ πέτυχαν τα γκολ της νίκης πρόκρισης. Σημαντική η απώλεια του πρώτου λόγω καρτών στον ημιτελικό, ενώ αγωνία υπάρχει και για τον Νεϊμάρ, που έφυγε με φορείο. Και οι Βραζιλιάνοι θα πρέπει να ευγνωμονούν τον Ισπανό διαιτητή Καρμπάγιο, που χάρισε την κόκκινη στον Ζούλιο Σέζαρ στη φάση του πέναλτι.
Το φιλμ του αγώνα:
Στο 92' ο Μαρσέλο προλαβαίνει τον Γιέπες και στη συνέχεια κεφαλιά του Ράμος άουτ.
Ο Νεϊμάρ φεύγει με το φορείο και τον αντικαθιστά στο 88' ο Ενρίκε.
Δεύτερη αλλαγή για τη Βραζιλία στο 86' με τον Ερνάνες αντί του Παουλίνιο.
Στο 82' βγαίνει ο Χουλκ και μπαίνει ο Ραμίρες.
Στο 80' ο Κιντέρο αντί του Κουαδράδο.
Ο Ροντρίγκες ευστοχεί στο 79΄και με το 6ο του γκολ μειώνει σε 2-1.
Πέναλτι υπέρ της Κολομβίας σε ανατροπή του Μπάκα από τον Ζούλιο Σέζαρ. Καθαρή η παράβαση, αλλά θα έπρεπε να αποβληθεί ο γκολκίπερ της Βραζιλίας και όχι απλά να δει την κίτρινη κάρτα. Ολα αυτά στο 77'.
Καλό σουτ του Νεϊμάρ, η μπάλα λίγο άουτ στο 73'.
Κίτρινη στον Γιέπες.
Στο 70' Μπάκα στη θέση του Γκουτιέρες.
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νταβίντ Λουίζ και η μπάλα στα δίχτυα του Οσπίνα για το 2-0 στο 69'. Οι δύο στόπερ σκόρερ της Βραζιλίας απόψε.
Κίτρινη κάρτα στον Ροντρίγκες.
Ο Γιέπες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά έγκαιρα ο Ισπανός βοηθός είχε υποδείξει οφσάιντ, που όντως υπήρχε.
Φτάσαμε στο 65' του αγώνα. Στο β' ημίχρονο δεν υπάρχουν φάσεις. Εχει κυριαρχήσει το πάθος και τα πολλά δυνατά μαρκαρίσματα.
Κίτρινη κάρτα στον Τιάγκο Σίλβα, ο οποίος θα χάσει τον ημιτελικό αν περάσει η Βραζιλία.
Ξεκίνησε το β' ημίχρονο. Αλλαγή για την Κολομβία, ο Ράμος στη θέση του Ιμπάρμπο.
Λήξη του α' ημιχρόνου. Η Βραζιλία προηγείται με 1-0, σ' ένα ματς με καλό ρυθμό, αλλά και αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα.
Καλό κτύπημα φάουλ του Νεϊμάρ, άουτ στο 44'.
Ο Οσπίνα λέει και πάλι «όχι» στον Χουλκ στο 27'.
Ο Τιάγκο Σίλβα έκοψε στο 22' την επίθεση των Κολομβιανών που έβγαιναν 4 με 2.
Διπλή ευκαιρία για τη Βραζιλία στο 20'. Ο Χουλκ δεν μπόρεσε να νικήσει από πλάγια θέση κι εντός περιοχής τον Οσπίνα και στη συνέχεια ο Κολομβιανός γκολκίπερ μπλόκαρε το σουτ του Οσκάρ.
Σουτ του Κουαδράδο στο 11', η μπάλα δίπλα από το δοκάρι και κόρνερ.
Νωρίς-νωρίς η Βραζιλία ανοίγει το σκορ. Με το γόνατο από κοντά ο Τιάγκο Σίλβα στέλενει την μπάλα στα δίχτυα στο 7' για το 0-1 μετά από κόρνερ του Νεϊμάρ.
Φάουλ του Νεϊμάρ στο 4', δεν ανησύχησε ο Οσπίνα.