Σάββατο, 12 Ιουλίου 2014

Δια χειρός Ρομέρο ραντεβού 24 χρόνια μετά - Ο Μέσι θα έχει την ευκαιρία να οδηγήσει την Αργεντινή στα χνάρια του Μαραντόνα (video)(v

Με ήρωα τον γκολκίπερ Ρομέρο, που έπιασε δύο πέναλτι θυμίζοντας Γκοϊκοετσέα στο Μουντιάλ της Ιταλίας, η Αργεντινή επιστρέφει μετά από 24 χρόνια στον τελικό και θα διεκδικήσει το τρίτο της τρόπαιο κόντρα στη Γερμανία, όπως και το 1990. Τότε τα πάντσερ είχαν επικρατήσει με 1-0 χάρη σ' ένα πέναλτι του Μπρέμε και είχαν πάρει ρεβάνς για την ήττα τους με 3-2 τέσσερα χρόνια νωρίτερα στο Μεξικό.

Το χθεσινό ματς δεν πρόσφερε καθόλου θέαμα, αλλά η Αργεντινή θα έχει την ευκαιρία να σηκώσει την κούπα μέσα στο σπίτι της Βραζιλίας. Και ο Μέσι θα έχει την ευκαιρία να... ντυθεί Μαραντόνα και να οδηγήσει την ομάδα του σ΄εναν τίτλο.
Φλάαρ: Απεκρ. Ρομέρο
Τέλος και στην παράταση. Στα πέναλτι θα βγει ο αντίπαλος της Γερμανίας στον τελικό.
Σουτ του Κάουτ κόντραρε στο σώμα ταυ Ντεμικέλις στο 120'.
Σόλο του Μέσι στο 117' και σέντρα, αλλά ο Μάξι Ροντρίγκες έκανε κακό σουτ στην αγκαλιά του Σίλεσεν.
Μεγάλη ευκαιρία για την Αργεντινή στο 115'. Ο Παλάσιο αντί για το πόδι προτίμησε να βάλει το κεφάλι κι ενώ βρέθηκε απέναντι στον Σίλεσεν και η μπάλα αδύναμα κατέληξε στα χέρια του Ολλανδού γκολκίπερ.
Στο 111' ο Ντε Φράι προσπάθησε να απειλήσει, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε μακριά από την εστία της Αργεντινής.
Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο της παράτασης και απομένουν άλλα 15 λεπτά για να δούμε αν θα σκοράρει κάποια ομάδα ή αν θα οδηγηθούμε στα πέναλτι.
Κίτρινη κάρτα στον Χούντελααρ.
Στο 100' ολοκληρώνει και η Αργεντινή τις αλλαγές της. Ο Μάξι Ροντρίγκες αντί του Λαβέτσι.
Σουτ του Ρόμπεν μπλοκάρει ο Ρομέρο στο 99'.
Στο 96' ο Χούντελααρ παίρνει τη θέση του Φαν Πέρσι.
Ξεκίνησε η ημίωρη παράταση.
Ακούστηκε το σφύριγμα της λήξης και οι δύο ομάδες οδηγούνται στην παράταση. Μόλις δύο καλές φάσεις στο ματς, μία πό κάθε πλευρά.
Στο 90' ο Ρόμπεν ξεμαρκαρίστηκε, αλλά ο Μασεράνο έκανε το τάκλιν την κατάλληλη στη στιγμή και έδιωξε σε κόρνερ πριν ο Ολλανδός πετάξει την μπάλα στα δίχτυα.
Σουτ του Κλάζι στο 87', πολύ μακριά από την εστία του Ρομέρο.
Μακρινό σουτ του Ρόχο στο 84' στα χέρια του Σίλεσεν.
Διπλή αλλαγή για την Αργεντινή στο 81'. Παλάσιο αντί Πέρες και Αγουέρο αντί Ιγκουαϊν.
Πρώτη μεγάλη φάση στο ματς στο 75'. Σέντρα του Πέρες, κοντινή προβολή του Ιγκουαϊν και η μπάλα άουτ.
Ασχημα εκτελεσμένο φάουλ του Μέσι στο 73' και η μπάλα στο πουθενά.
Μετά από 65 λεπτά εξακολουθούμε να μην έχουμε δει ευκαιρία.
Στο 61' ο Κλάζι μπαίνει στη θέση του Ντε Γιονγκ.
Στο 58' ο Ιγκουαϊν δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά όπως θα ήθελε.
Φάουλ του Σνάιντερ στπ 50', η μπάλα ψηλά.
Κίτρινη στον Ντεμικέλις στο 49'.
Αρχισε το 2ο ημίχρονο με αλλαγή για την Ολλανδία. Ο Γιάνμαατ στη θέση του Μάρτινς Ιντι.
Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, στο οποίο δεν υπάρχει ουσιαστικά καμία ευκαιρία.
Κίτρινη κάρτα στον Μάρτινς Ιντι.
Ο Φλάαρ απομακρύνει προ του Ιγκουαϊν στο 36'.

Ο Μασεράνο έπεσε στο γήπεδο ζαλισμένος μετά από σύγκρουση με τον Βαϊνάλντουμ, αλλά αφού του προσφέρθηκαν οι πρώτες βοήθειες επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο.
Ο Γκαράι κεφαλιά ψαράκι από κοντά και η μπάλα ψηλά άουτ στο 24'.
Φτάσαμε στο 20' και βλέπουμε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα προσεκτικές.
Σέντρα του Μέσι, εύκολα μάζεψε ο Σίλεσεν.
Φάουλ για την Αργεντινή στο 14' σε πολύ καλή θέση. Εκτελεί ο Μέσι, μπλοκάρει ο Σίλεσεν.
Το σουτ του Σνάιντερ στο 13' δεν ανησύχησε τον Ρομέρο.
Μετά από 10 λεπτά δεν έχει δημιουργηθεί κάποια φάση στον ημιτελικό.
Οι Αργεντίνοι στις εξέδρες κάνουν καζούρα στους Βραζιλιάνους.
Πρώτο σφύριγμα από τον Τούρκο διαιτητή Τσακίρ και μετά από το ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Αλφρέντο Ντι Στέφανο το ματς άρχισε.
Ολλανδία και Αργεντινή διεκδικούν το δεύτερο εισιτήριο του τελικού του Παγκοσμίου Κυπέλλου στον οποίο περιμένει ήδη η Γερμανία. Το Filathlos.gr θα σας μεταφέρει live ό,τι συμβεί στο μεγάλο ματς.
Οι ενδεκάδες των ομάδων:
ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Σίλεσεν, Φλάαρ, Ντε Φράι, Μάρτινς Ίντι, Μπλιντ, Κάουτ, Ντε Γιονγκ, Σνάιντερ, Βαϊνάλντουμ, Φαν Πέρσι, Ρόμπεν.
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Ρομέρο, Γκαράι, Ρόχο, Ντεμικέλις, Σαμπαλέτα, Πέρες, Μασεράνο, Λαβέτσι, Μπίλια, Μέσι, Ιγκουαΐν.

Ανάρτηση από:dimiourgia-epikinonia.blogspot.gr