Κυριακή, 6 Ιουλίου 2014

Ηρωας των "οράνιε" στη ρώσικη ρουλέτα ο... κρύος Κρουλ, τους έστειλε ημιτελικό (video)

Η Ολλανδία πέρασε στον ημιτελικό και θα αντιμετωπίσει την Αργεντινή. Ηρωας των "οράνιε" ο γκολκίπερ Τιμ Κρουλ, ο οποίος μπήκε στο ματς μόνο για τα πέναλτι και έπιασε δύο στη ρώσικη ρουλέτα δικαιώνοντας τον Φαν Χάαλ για την επιλογή του και θυμίζοντας Χρηστίδη το 1977 στην πρόκριση της ΑΕΚ επί της ΚΠΡ.
Οι τουλίπες ήταν ανώτερες σε όλη τη διάρκεια του ματς, είχαν τρία δοκάρια, είδαν τον Νάβας να τους σταματά αρκετές φορές, αλλά καρδιοκτύπησαν στο 117', όταν ο Σίλεσεν έσωσε το σουτ του Ουρένια.
Οι Κοσταρικανοί έκαναν κατάθεση ψυχής και με στρατηγό έναν απίστευτο γκολκίπερ κατάφεραν να οδηγήσουν το ματς εκεί που ήθελαν, ενώ παραλίγο να το κλέψουν κιόλας. Φεύγουν με το κεφάλι ψηλά και έχοντας την καλύτερη άμυνα του τουρνουά (μόλις δύο γκολ)
Μπόρχες: 0-1
Τελείωσε και η παράταση σε αυτό το απίστευτο ματς. Και πάμε στα πέναλτι. Να δούμε αν για δεύτερο ματς οι Κοσταρικανοί αποδειχθούν πιο ψύχραιμοι στη ρώσικη ρουλέτα και γράψουν ιστορία.
Άσος απ’το μανίκι!
Αλλαγή γκολκίπερ στην Ολλανδία για τα πέναλτι. Ο Κρουλ στη θέση του Σίλεσεν.
Φοβερό σουτ του Σνάιντερ στο 119' στο οριζόντιο δοκάρι του Νάβας.
Ο Σίλεσεν στο 117΄σώζει την Ολλανδία αποκρούοντας με το πόδι το σουτ του Ουρένια.
Η Κοστα Ρίκα έκανε 1-2 απόπειρες να ξεμυτίσει και ανησύχησε τους Ολλανδούς.
Στο 105' ο Χούντελααρ παίρνει τη θέση του Μάτρινς-Ιντι. Φορτώνει και άλλο την επίθεση ο Φαν Χάαλ.
Εληξε το πρώτο ημίχρονο της παράτασης. Οι Κοσταρικανοί αμύνονται με νύχια και με δόντια για να κρατήσουν το 0-0 και να στείλουν το ματς στα πέναλτι.
Αλλαγή στο 97' για την Κόστα Ρίκα. Ο Τεχέδα αποχωρεί για να πάρει τη θέση του ο Κουμπέρο.
Κεφαλιά του Φλάαρ στο 94' και νέα απόκρουση του Νάβας. Στη συνέχεια άστοχη έξοδος του Κοσταρικανού γκολκίπερ, ο Ακόστα έστειλε την μπάλα κόρνερ.
Ξεκίνησε η παράταση.
Λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Οι Ολλανδία είχαν πολλές ευκαιρίες, αλλά Νάβας, δοκάρια και άμυνα κράτησαν το μηδέν για την Κόστα Ρίκα. Πάμε, λοιπόν, παράταση.
Απίστευτη φάση στο 93' Πλασέ του Φαν Πέρσι, ο Τεχέδα αποκρούει και η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
Εύκολα με γροθιές ο Νάβας στο 92' το φάουλ του Φαν Πέρσι.
Εξ επαφής ο Φαν Πέρσι βρίσκει αέρα στο 89'.
Σουτ του Φαν Πέρσι στο 84' απέκρουσε ο Νάβας.
Το φάουλ του Σνάιντερ στο δεξί κάθετο δοκάρι του Νάβας στο 82'.
Στο 79' ο Μίριε παίρνει τη θέση του Γκαμπόα.
Αλλαγή για την Ολλανδία με τον Λενς στη θέση του Ντεπάι στο 76'.

Στο 74' άστοχη κεφαλιά του Φλάαρ μετά από εκτέλεση φάουλ του Σνέιντερ.

Ο Ουρένα στη θέση του Κάμπελ στο 66'.
Κεφαλιά του Γκονζάλες ψηλά άουτ στο 65'. Το 0-0 παραμένει, καθώς η Ολλανδία έχει την υπεροχή, αλλά δεν έχει δημιουργήσει ευκαιρίες στο β' ημίχρονο.
Ξεκίνησε το β' ημίχρονο.
Λήξη του ημιχρόνου χωρίς τέρματα. Ο Νάβας και πάλι μίλησε όσες φορές χρειάστηκε.
Ο Νάβας στο 42' αρπάζει την μπάλα από τα πόδια του Φαν Πέρσι.
Φάουλ του Σνάιντερ στο 39', ο Νάβας απογειώνεται και διώχνει σε κόρνερ.
Γύρισμα του Μπόρχες στο 34', έδιωξαν οι Ολλανδοί κοντά στη γραμμή.
Στο 29' ο Νάβας σταματάει το σουτ του Ντεπάι.
Πρώτη ευκαιρία για τους Ολλανδούς στο 22'. Ο Νάβας νίκησε στο τετ α τετ τον Φαν Πέρσι και στη συνέχεια μπλόκαρε εύκολα το σουτ του Σνάιντερ.
Φτάσαμε στο 20' και ακόμα δεν έχουμε δει φάση στο παιχνίδι. Η Κόστα Ρίκα για ένα ακόμα παιχνίδι δείχνει το πόσο καλά ξέρει να συμπεριφέρεται αμυντικά.
Ξεκίνησε η αναμέτρηση του Δαβίδ με τον Γολιάθ.
Σε λίγο αρχίζει ο τελευταίος προημιτελικός του προγράμματος, αυτός μεταξύ Ολλανδίας και Κόστα Ρίκα. Ενα ματς που μας πληγώνει, αφού θα θέλαμε να είμαστε εμείς απέναντι στους "οράνιε", που είναι το ξεκάθαρο φαβορί του ματς. Αν και με αυτή την Κόστα Ρίκα ποτέ δεν ξέρεις.
Οι ενδεκάδες των ομάδων:
Ολλανδία (Φαν Χάαλ): Σίλεσεν, Μάρτινς-Ίντι, Φλάαρ, Ντε Φρέι, Μπλιντ, Κάουτ, Βαϊνάλντουμ, Σνάιντερ, Ντιπάι, Ρόμπεν, Φαν Πέρσι.

Κόστα Ρίκα (Πίντο): Νάβας, Ουμάνια, Γκονζάλες, Ακόστα, Γκαμπόα, Ντίας, Μπόρχες, Τεχέντα, Ρουίς, Μπολάνος, Κάμπελ.
Ανάρτηση από:dimiourgia-epikinonia.blogspot.gr