Κυριακή, 13 Σεπτεμβρίου 2015

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 3-1 3Χ3 με... τριάρα ο Ολυμπιακός

3Χ3 με... τριάρα ο Ολυμπιακός (vds)

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Πλατανιά στο Καραϊσκάκη με 3-1 (παρουσία λιγότερων από 10 χιλιάδων θεατών) και έφτασε τους 9 βαθμούς μετά από τρεις αγωνιστικές. Ντεμπούτο για Ιντέγε και Ερνάνι, δοκάρια για τους ερυθρόλευκους και από ένα χαμένο πέναλτι για κάθε ομάδα. Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε σε όλη τη διάρκεια του ματς και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε από τον Πλατανιά όταν τα πάντα είχαν κριθεί. Φυσικά οι Κρητικοί είχαν τεράστια ευκαιρία να σκοράρουν πρώτοι στο ματς, όμως ο Ρομπέρτο είπε «όχι» σε εκτέλεση πέναλτι (το έκανε ο Ντα Κόστα στον Γιακουμάκη) του Ντίνα στο 2ο λεπτό
Ο Μάρκο Σίλβα, όχι μόνο πήρε στην αποστολή τον Τζίμι Ντουρμάζ, αλλά τον συμπεριέλαβε και στο βασικό σχήμα. Μάλιστα ο Σουηδός επιθετικός που έχει μείνει εκτός λίστας Champions League, δικαίωσε τον προπονητή του, καθώς μετά από ωραία ασίστ του Τσόρι, άνοιξε το σκορ για την ομάδα του στο 11ο λεπτό με ωραίο πλασέ.

Σε πολύ καλή κατάσταση έδειξε να βρίσκεται και ο Αλεχάντρο Ντομίνγκες, καθώς όχι μόνο έδωσε την πάσα στο πρώτο γκολ της ομάδας του, αλλά κατάφερε να σκοράρει και ο ίδιος στο 52'.
Να σημειώσουμε ότι δημιουργός σε αυτό το ωραίο γκολ, ήταν ο Ιντέγε, ο οποίος στο ντεμπούτο του με την φανέλα του Ολυμπιακού, έδειξε καλά στοιχεία, «σερβίροντας» με τακουνάκι στον Αργεντινό για να σκοράρει.

Σε όλο το ματς η ομάδα του Μάρκο Σίλβα είχε ποσοστά κατοχής άνω του 60% και έτσι έφτασε ακόμη και στο 3-0. Σκόρερ αυτή τη φορά ο Μαζουακού στο πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα, με τον Ντουρμάζ να είναι εκείνος που του «έφτιαξε» το γκολ.
Μετά το 70' ο Ολυμπιακός χαλάρωσε και έτσι οι φιλοξενούμενοι απείλησαν μερικές φορές, σε μία εκ των οποίων κατάφεραν να σκοράρουν, συγκεκριμένα στο 71' με τον Μπανανά. Πάντως στις υπόλοιπες φορές, ο Ρομπέρτο ήταν παρόντας, πραγματοποιώντας μερικές εξαιρετικές αποκρούσεις.
Οι γηπεδούχοι πάντως θα μπορούσαν να είχαν πετύχει σαφώς μεγαλύτερο σκορ, καθώς αστόχησαν σε πέναλτι με τον Τσόρι στο 62' (το κέρδισε ο Πάρντο από τον Βάντερσον), ενώ στο 44' ο Αργεντινός είχε δοκάρι.
ΣΚΟΡΕΡ: 11' Ντουρμάζ, 52' Τσόρι, 59' Μαζουακού – 71' Μπανανά
ΧΑΜ. ΠΕΝΑΛΤΙ: 63' Ντομίνγκες - 2' Ντίνας
ΔΟΚΑΡΙ: 44' Ντομίνγκες
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 1' Ντα Κόστα, - 2' Γκινάτιτς, 62΄ Βάντερσον
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καλογερόπουλος (Αθηνών)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σίλβα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Ντα Κόστα, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο, Ντομίνγκες (65' Φορτούνης), Ντουρμάζ (65' Ερνάνι), Πάρντο (80' Φουστέρ), Ιντέγε.
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Παράσχος): Ολιμπά, Γιακουμάκης, Αποστολόπουλος, Βάντερσον, Στανισάβλιεβιτς, Γκνιάτιτς, Μπανανά, Ντίνας (77' Ράμος), Σελίν (58' Ιτούα), Πάγκαλος, Μαχαμάτ (62' Μενδρινός).

ΒΕΡΟΙΑ - ΠΑΟΚ 0-3

Σεφτέ με «τριάρα» και... Μπερμπάτοφ!

Την πρώτη φετινή νίκη του πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος πέρασε σαν… σίφουνας από τη Βέροια (3-0) με τον Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ να κάνει το ντεμπούτο του με τον «δικέφαλο»! Το ματς στη Βέροια ξεκίνησε… επεισοδιακά, μιας και δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα είχαμε διακοπή, εξαιτίας κροτίδας που έσκασε στον αγωνιστικό χώρο. Ο ΠΑΟΚ από την αρχή επέβαλε το ρυθμό του, όμως στο 14' ο Αμπντούν ήταν αυτός που υποχρέωσε τον Όλσεν σε εντυπωσιακή επέμβαση.
Στο 17' ήρθε το 0-1, όταν ο Πέλκας πάσαρε στον Αθανασιάδη κι αυτός με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή σκόραρε έπειτα από έξι μήνες. ΚΙ αυτό διότι το τελευταίο του γκολ ήταν στις 8 Μαρτίου στη Λεωφόρο κόντρα στον Παναθηναϊκό.
Στο 25' ήταν η σειρά του Μακ να πανηγυρίσει,, όταν ο Πέλκας έκανε «ποδιά» στον Ετζενγκέλε, την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Σλοβάκο κι αυτός έκανε το 0-2.
Ο Πέλκας είχε πολλά κέφια κι απείλησε στο 30', ενώ στο 32' έδωσε εξαιρετική πάσα στον Μακ, όμως ο Καντιμοίρης απομάκρυνε τη μπάλα.
Σεφτέ με «τριάρα» και... Μπερμπάτοφ! (vds)
Με το ξεκίνημα του β' ημιχρόνου ο Γιώργος Γεωργιάδης πέρασε στο παιχνίδι τον Ρότζερς Κόλα κι ο επιθετικός από τη Ζάμπια έκανε με τη… μία αισθητή την παρουσία του, χάνοντας τρεις ευκαιρίες στο 48' (εκπληκτική επέμβαση του Όλσεν), στο 49' (η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι) και στο 50' (άουτ).
Κι εκεί που όλα έδειχναν πως η «βασίλισσα του Βορρά» θα έφτανε στην επίτευξη ενός γκολ, ήρθε το 0-3 στο 55'. Ο Πέλκας εκτέλεσε κόρνερ, ο Αθανασιάδης έκανε τουτ, η μπάλα κόντραρε και ο Τζιόλης από την «καρδιά» της περιοχής της Βέροιας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Καντιμοίρη.
Στο 58' έφτασε η ώρα του Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ. Ο Βούλγαρος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, παίρνοντας τη θέση του Αθανασιάδη, με τους οπαδούς του ΠΑΟΚ να φωνάζουν «Είναι τρελός ο Βούλγαρος»!
ΓΚΟΛ: 17' Αθανασιάδης, 25' Μακ, 55' Τζιόλης
ΔΟΚΑΡΙΑ: 49' Κόλα
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 54' Μαραγκός, 90' Νάστος– 54' Κίτσιου
ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ:
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βοσκάκης (Ρεθύμνου)
ΒΕΡΟΙΑ (Γεωργιάδης): Καντιμοίρης, Μαλόν, Μαραγκός, Ετζενγκέλε, Νάστος, Σιόντης (46' Κόλα), Βεργώνης, Γιουσούφ, Ναζλίδης (69' Καϊκούτ), Μαγέφσκι (46' Ιμπραϊμ), Αμπντούν
ΠΑΟΚ (Τούντορ): Όλσεν, Λέοβατς (46' Κωνσταντινίδης), Κόστα, Τζαβέλλας, Κίτσιου, Κάτσε (73' Σάμπο), Τζιόλης, Μακ, Βίτορ, Πέλκας, Αθανασιάδης (58' Μπερμπάτοφ)
ΑΕΚ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 3-1

Mαγεία Μπουονανότε (vds)

Ο Ντιέγκο Μπουονανότε για πρώτη φορά πήρε φανέλα βασικού και με δύο γκολ ηγήθηκε της ΑΕΚ στη νίκη 3-1 επί του ΠΑΣ Γιάννινα, που προηγήθηκε και τελείωσε το ματς με εννέα παίκτες. Ο 27χρονος βραχύσωμος μέσος από την Αργεντινή ήρθε στην ΑΕΚ για να της δώσει την ώθηση στο παραγωγικό κομμάτι του παιχνιδιού και στον πρώτο αγώνα που βρέθηκε στο αρχικό σχήμα, κατάφερε να βγάλει την `Ενωση από τη δύσκολη θέση.
Η Ένωση υπέφερε από τον ΠΑΣ Γιάννινα, που ήρθε στην Αθήνα για να παίξει ποδόσφαιρο (παρατάχθηκε με δύο επιθετικούς σε 4-4-2 από τον Πετράκη) κι έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους
Πίσω στο σκορ και Μπουονανότε
Κι όταν με υπέροχο γκολ από τον Ακόστα στο 20' οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ, οι συνθήκες έγιναν πιο δύσκολες για την ΑΕΚ.
Ο Τραϊανός Δέλλας επέλεξε να αρχίσει με τον Κρισάντους στην κορυφή της επίθεσης, αντί του Αραβίδη και με τον Μπουονανότε αντί του Βάργκας και ο τελευταίος τον δικαίωσε απόλυτα για την επιλογή του
Όταν η ΑΕΚ ψαχνόταν μετά το εις βάρος της γκολ, ο μόλις 1.58μ κοντορεβιθούλης Αργεντινός μέσος, ήταν αυτός που έβγαλε το «φίδι από την τρύπα».
Στο 35' ελίχθηκε ανάμεσα στους υψηλόσωμους κεντρικούς αμυντικούς του ΠΑΣ, ανατράπηκε από τον Μπέριο, ο ίδιος εκτέλεσε το πέναλτι για το 1-1, ενώ στο 44' πήρε την πάσα από τον Μπαρμπόσα, ντρίμπλαρε με το αριστερό κι «εκτέλεσε» τον Βελλίδη με το δεξί για την ανατροπή, 2-1
Ο Κρισάντους στα πρώτα λεπτά της επανάληψης αστόχησε σε δύο περιπτώσεις για να σκοράρει (49', 54'), ο Αραβίδης πήρε τη θέση του στο 57', ενώ ο Μπουονανότε αντικαταστάθηκε, γνωρίζοντας την αποθέωση λίγο μετά (63')
Οι φιλοξενούμενοι ψάχνοντας το γκολ, πίεσαν την εστία της ΑΕΚ, είχαν δύο καλές στιγμές για την ισοφάριση στο 68' με τον Τσάβες και τον Φερφελή στο 76', αλλά αυτή δεν ήρθε.
Κι όταν έχασαν με δεύτερη κίτρινη κάρτα τους Μιχαήλ (74') και Τζημόπουλο (80') ήταν αδύνατο να αντιδράσουν, με τον Βάργκας να διαμορφώνει το τελικό σκορ με πλασέ στο 87'
Μάνταλος κι επίσημα
Στα θετικά σημεία για την ΑΕΚ περνά και η επίσημη επανεμφάνιση του Πέτρου Μάνταλου, που μπήκε στον αγώνα στο 78' , μετά την πολύμηνη απουσία του λόγω τραυματισμού
ΓΚΟΛ: 35' πέν., 44' Μπουονανότε, 87΄Βάργκας - 20' Ακόστα
ΔΟΚΑΡΙΑ: -
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 30' Μιχαήλ, 33' Στρούνα, 35' Μπέριος, 38' Τζημόπουλος
ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 74' Mιχαήλ (2η κίτρινη), 80' Τζημόπουλος (2η κίτρινη)
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μάνταλος (Καβάλας)
ΑΕΚ (Δέλλας): Μπαρόχα, Τζανετόπουλος, Κολοβέτσιος, Γκάλο, Σοϊλέδης, Σιμόες, Γιόχανσον, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα (78' Μάνταλος), Μπουονανότε (63' Βάργκας), Κρισάντους (57' Αραβίδης).
ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Στρούνα, Μπέριος, Μιχαήλ, Ναδάλες, Τζημόπουλος, Τσουκαλάς, Τσάβες, Ακόστα (81' Κοζορώνης) , Ίλιτς (46' Γιάκος), Μανιάς (67' Φερφελής).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ - ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ 1-0

Νίκη με «μαέστρο» Ουάρντα ο Παναιτωλικός!

Με πρωταγωνιστή τον Αμρ Ουάρντα που ήταν ο «κινητήριος μοχλός» του, ο Παναιτωλικός επικράτησε δίκαια του Πανθρακικού με στο Αγρίνιο για την 3η αγωνιστική. Δεύτερη νίκη για την ομάδα του Λιονέλ Πόντες, που έφτασε στο πρώτο εντός έδρας «τρίποντο» για φέτος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, σημείωσε ο Μαρκόφσκι στο 22 λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, κεφαλιά του Ουάρντα και προβολή του σκόρερ των γηπεδούχων.
Γενικότερα ο 19χρονος Αιγύπτιος ήταν εξαιρετικός (κυρίως στο α' μέρος γιατί στο β' κουράστηκε), κάνοντας αρκετές πολύ όμορφες ατομικές ενέργειες, ενώ δεν ήταν λίγες οι φορές που δημιούργησε για τους συμπαίκτες του
Αντιθέτως, ο Πανθρακικός γνώρισε την τρίτη σερί ήττα του (ενώ παραμένει χωρίς γκολ) και μπαίνει από νωρίς σε «περιπέτειες» όσον αφορά την παραμονή του.
Η ομάδα του Μανουέλ Ρόκα, πλήρωσε τις αρκετές και σημαντικές απουσίες της, καθώς αγωνίστηκε χωρίς τους Ηλιάδη, Βάλτερ, Ντιγκινί, Γαβριηλίδη, Τζάνη, Ιγκο και Λαδάκη.
Νίκη με «μαέστρο» Ουάρντα ο Παναιτωλικός! (vds)
Να σημειώσουμε ότι ο Παναιτωλικός είχε την υπεροχή σε όλο το ματς, απείλησε αρκετές φορές και απειλήθηκε λίγες, μία εκ των οποίων ήταν το δοκάρι του Ποτουρίδη στο 17'
ΣΚΟΡΕΡ: 22' Μαρκόφσκι
ΔΟΚΑΡΙ: 17΄ Ποτουρίδης
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 16' Κουτρομάνος, 58΄ Μπεχαράνο, 72' Μάκος – 56' Σερφά, 63 Χρήστου, 65' Μεχία
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπαπέτρου (Αθηνών)
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Πόντες): Στεφανάκος, Κουτρομάνος, Κέβιν, Κούσας, Κάπελ, Παπάζογλου, Μάκος, Μαρκόβσκι, Μπεχαράνο, Πάουλο (60' Βιγιαφάνες), Ουάρντα (84' Ρουσκουγιέδα).
ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Ρόκα): Αθανασιάδης, Μελίσσης, Μάρτινς (58' Μαρκόπουλος), Χαβίτο, Χασομέρης, Μεχία, Σερφά, Σέτι, Χρήστου (84' Ζδράβδος), Νικόλτσης, Ποτουρίδης.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ - SKODA ΞΑΝΘΗ 0-1

Ατρόμητος... Σολτάνι στο Περιστέρι!

Την πρώτη νίκη της στο Πρωτάθλημα και μάλιστα εκτός έδρας επί του μέχρι σήμερα αήττητου Ατρομήτου πέτυχε η Skoda Ξάνθη με 1-0. Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης η Ξάνθη πίεζε ψηλά τους Περιστεριώτες, οι οποίοι απείλησαν τον Τσέναμο στο 6' με τον Μαρσελίνιο. Οι «ακρίτες», όμως, ήταν αυτοί που έχασαν τρομερή ευκαιρία στο 9', όταν ο Μπιτόλο κατά λάθος γύρισε τη μπάλα προς το τέρμα και υποχρέωσε τον Γκορμπούνοφ να απομακρύνει πάνω στη γραμμή.
Η «απάντηση» από πλευράς Ατρομήτου ήρθε στο 24', όταν ο Μαρσελίνιο σέντραρε, ο Ναπολεόνι έπιασε καρφωτή κεφαλιά, όμως ο Φλίσκας έδιωξε τη μπάλα πάνω στη γραμμή. Στο 43' ο Γκορμπούνοφ δεν αιφνιδιάστηκε έπειτα από το σουτ του Ερέα, ενώ στο 44' ο Τσέναμο μπλόκαρε τη μπάλα έπειτα από την κεφαλιά του Ναπολεόνι.
Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του α' ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έφτασαν και πάλι κοντά στο γκολ, όταν ο Ναπολεόνι έκανε το σουτ, όμως αυτή τη φορά ο Καρυπίδης έδιωξε τη μπάλα πριν καταλήξει στα δίχτυα της Ξάνθης.
Λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, στο 57', ήρθε το γκολ για τη Skoda. Ο Γουάλας σέντραρε από αριστερά κι ο Σολτάνι πρόλαβε Φυτανίδη και Λαχαρίδη, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Γκορμπούνοφ. Δύο λεπτά αργότερα, στο 59' ο Λε Ταλέκ από πολύ καλή θέση αστόχησε προς απογοήτευση της εξέδρας.
Ατρόμητος... Σολτάνι στο Περιστέρι! (vds)
Νέα χαμένη ευκαιρία για τον Ατρόμητο στο 65' με τον Ναπολεόνι να περνά τρεις αντιπάλους του, όμως τυο πλασέ του ήταν άστοχο. Με τους Περιστεριώτες να πιέζουν στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν χώρους κι έβγαιναν στην ανετπίθεση, απειλώντας με τον καπετάνο στο 83' και τον Σολτάνι στο 88', χωρίς να αλλάξει το 1-0 για τους «ακρίτες», καθώς στο 93' ο Γκορμπούνοφ αντέδρασε εντυπωσιακά στο τετ-α-τετ με τον Καπετάνο, απομακρύνοντας τον κίνδυνο.
ΣΚΟΡΕΡ: 57' Σολτάνι
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημητρόπουλος (Φθιώτιδας)
ΔΟΚΑΡΙΑ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 31' Ουσέρο, 45' Ούμπιδες - 14' Παπαστεριανός, 61' Γουάλας, 92' Τσέναμο
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γρηγορίου): Γκορμπούνοφ, Ουσέρο, Μπιτόλο, Λε Ταλέκ, Φυτανίδης, Πίτου Γκαρσία (55' Γοδόι), Λαζαρίδης, Κιβρακίδης, Ούμπιδες (67' Μ. Στοίτσεφ), Μαρσελίνιο (58' Μπρίτο), Ναπολεόνι
SKODA ΞΑΝΘΗ (Λουτσέσκου): Τσέναμο, Μπέρτος, Γουάλας, Βασιλακάκης, Παπαστεριανός, Σολτάνι (92' Νιέτο), Ντιμιτρόφ (45' Καπετάνος), Φλίσκας, Ερέα (69' Μπαξεβανίδης), Καρυπίδης, Λουσέρο

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-0

Γκάφα με... Στιλ και πρώτη ήττα (vds)

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε ο Παναθηναϊκός, με σκορ 0-1 από τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη. Μοιραίος για τους «πράσινους» ο Λουκ Στιλ, που σε μια φαινομενικά εύκολη απόκρουση (σε εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα) είχε μια πολύ κακή εκτίμηση, με αποτέλεσμα να δεχθεί ένα απίστευτο γκολ. Για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη, αυτή ήταν η δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα δεύτερη συνεχόμενη μετά από εκείνη (επίσης με 1-0) στο Καυταντζόγλειο επί του Ηρακλή.
Ο Παναθηναϊκός απείλησε ελάχιστα σε όλο το ματς εμφανίζοντας για μία ακόμη φορά την αδυναμία του να κυκλοφορήσει τη μπάλα σωστά και να δημιουργήσει φάσεις. Έτσι ακόμη και στα διαστήματα που το τριφύλλι είχε την υπεροχή (κυρίως στην κατοχή της μπάλας) δεν μπόρεσε να φτιάξει ευκαιρίες, ούτε και να εκμεταλλευθεί κάποια λάθη των γηπεδούχων.
Ο Πανιώνιος, παίζοντας έξυπνα και όντας πολύ καλά στημένος μεσοαμυντικά, κατάφερε με σχετική άνεση να κρατάει μακριά από τα καρέ του τους πράσινους, επιτρέποντάς τους να απειλήσουν πολύ λίγες φορές.
Είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη πολύ μεγάλη φάση για την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου ήρθε μόλις στο... 75' με το εξαιρετικό σουτ του Ζέκα που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Κατά τα άλλα οι πράσινοι δεν είχαν φρεσκάδα, έκαναν αρκετά λάθη στις μεταβιβάσεις και παρά την πίεση που άσκησαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, δεν μπόρεσαν να αποσπάσουν ούτε καν την ισοπαλία.
Πάντως στο πρώτο μέρος ο Πανιώνιος ήταν ανώτερος, ενώ αν μια ομάδα είχε περισσότερες πιθανότητες να σκοράρει μετά το 1-0, αυτή ήταν ο Πανιώνιος. Οι κυανέρυθροι είχαν μια σπουδαία ευκαιρία στο 71' με τον ιδιαίτερα ορεξάτο Μασούροα να σουτάρει λίγο άουτ.
Στα τελευταία λεπτά και ο Παναθηναϊκός είχε δύο καλές στιγμές για να φτάσει στην ισοφάριση, η μία στο 89' με τον Καλτσά και η άλλη (ακόμη μεγαλύτερη) στο 93' με εξ επαφής κεφαλιά του Μπεργκ που κατέληξε άουτ!
ΣΚΟΡΕΡ: 33' Μπακασέτας
ΔΟΚΑΡΙΑ: 75' Ζέκα
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 94' Παπαδόπουλος- 38΄ Αμπέντ, 65΄Καρέλης, 87' Ταυλαρίδης