Κυριακή, 18 Οκτωβρίου 2015

Με μία λέξη... Ανώτερος! ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΕΚ 4-0

ΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΑΣ ΣΩΚΟΥ
Απέναντι στην ΑΕΚ που «κατέβηκε» στο Φάληρο για να τον... κοιτάξει στα μάτια, ο Ολυμπιακός απέδειξε, με το άνετο 4-0, πως δεν... παίζεται στο ελληνικό πρωτάθλημα.
Οι Πειραιώτες, μετά τον θρίαμβο στην Τούμπα επί του ΠΑΟΚ, κέρδισαν ένα ακόμα ντέρμπι και συνεχίζουν μόνοι, πρώτοι και αήττητοι στη βαθμολογία (21 βαθμούς με 7x7). Ο Μάρκο Σίλβα είδε τα «στημένα» να του δίνουν λύση σε ένα ακόμα ματς, καθώς ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 28' με την κεφαλιά του Μποτία μετά από κόρνερ του Ντομίνγκες (ο οποίος είχε δοκάρι στο 66'). Ο Ιντέγε με υπέροχο γκολ στο 70' και ο Φορτούνης, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, στο 78' «ανέβασαν» το σκορ στο 3-0, με τον Έλληνα διεθνή να υπογράφει το τελικό 4-0 με εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις.
Οι επιλογές των προπονητών
Ο Μάρκο Σίλβα επέλεξε τον Τσόρι αντί του Φορτούνη και του... βγήκαν όλα. Ο Αργεντινός είχε μία ασίστ (στο 1-0) και ένα δοκάρι και ο Έλληνας μέσος, που πέρασε αλλαγή, πέτυχε δύο γκολ! Από την άλλη, ο Τραϊανός Δέλλας άφησε στον πάγκο τον Μπουονανότε και εκτός αποστολής τον Βάργκα και η Ένωση «προβλημάτισε». Ο Αργεντινός «μάγος» μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο προπονητής της ΑΕΚ, με το σκορ στο 1-0, θέλησε να ρισκάρει. Αντί όμως, να κερδίσει μέτρα, έδωσε χώρο στον Ολυμπιακό που έφτασε σε φάσεις και τελικά σε γκολ.
Το 1-0 του ημιχρόνου
Η πρώτη τελική για ΑΕΚ και Ολυμπιακό έγινε πριν από το τέταρτο, στο 12' με το σουτ του Αραβίδη και στο 14' με το σουτ του Τσόρι. Ο Πλατέλλας φάνηκε να έχει καλύτερη τύχη στο 26', αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Ρομπέρτο. Η πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων ήταν το διαγώνιο στου του Ιντέγε στο 28', με τον Μπαρόχα να διώχνει με τα πόδια σε κόρνερ. Ένα κόρνερ που εκτέλεσε ο Τσόρι «συστημένο» στο κεφάλι του Μποτία, ο οποίος, ολομόναχος, έγραψε το 1-0. Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, υπήρχαν πολλά σφυρίγματα και νεύρα και κάπως έτσι φτάσαμε στο ημίχρονο.
Έγινε 4-0 στο δεύτερο
Στο δεύτερο 45λεπτο ο Τσόρι, που είχε να παίξει από το ματς με την Μπάγερν, ανέβασε ταχύτητα και μαζί του ανέβηκε όλος ο Ολυμπιακός. Στο 64' ο Αργεντινός ξεχύθηκε προς την περιοχή τής ΑΕΚ αλλά σούταρε αδύναμα στην αγκαλιά του Μπαρόχα κι ενώ είχε επιλογές για πάσα. Στο 66' έφτασε ακόμα πιο κοντά στο γκολ όταν η κεφαλιά του, μετά ατην υπέροχη σέντρα του Σαλίνο, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της Ένωσης. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν σε εκείνο το σημείο ένα... κλικ πιο πάνω από την ΑΕΚ και τελικά κατάφεραν να διευρύνουν το «εύθραυστο» 1-0.
Στο 70' ο Ιντέγε χρίστηκε σκόρερ, μετά από εξαιρετική ασίστ του Κασάμι και υπέροχη κίνηση του ίδιου, ενώ στο 78' ο Νιγηριανός έδωσε την ασίστ, με εξωτερικό φάλτσο, στον νεοεισελθέντα Φορτούνη, που σε κενή εστία έγραψε το 3-0. Ανάμεσα στο 2-0 και το 3-0 η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία της, αλλά ο Μποτία διόρθωσε το λάθος του σταματώντας το σουτ του Μπαρμπόσα. Με το «Καραϊσκάκης» να... φλέγεται, ο Ολυμπιακός κυνήγησε κι άλλο γκολ. Δεν το πέτυχε το 86', όταν ο Μπαρόχα απέκρουσε το πλασέ του Πάρντο. Το πέτυχε στις καθυστερήσεις όταν ο Ερνάνι κέρδισε πέναλτι από τον Γκάλο και το εκτέλεσε εύστοχα ο Φορτούνης.
Οι αποφάσεις του Κύζα
Ο Κύζας, που χρίστηκε προσφάτως διεθνής και ορίστηκε για πρώτη φορά σε μεγάλο ντέρμπι, «προδόθηκε» σε κάνα δύο φάσεις από τους επόπτες του (στο δεύτερο ημίχρονο έκοψαν καθαρή φάση της ΑΕΚ ως οφσάιντ με το σκορ στο 1-0). Κι ενώ προσπάθησε στο ξεκίνημα να αφήσει το παιχνίδι να κυλήσει, μετά το 30' έβγαλε πολλές κάρτες, ανάμεσά τους και μία στον Κορδέρο που ήταν στον πάγκο! Επίσης, στο 32ο λεπτό κανείς δεν κατάλαβε αν είχε δώσει οφσάιντ ή επιθετικό φάουλ σε μια επίθεση της ΑΕΚ. Αν έδειξε οφσάιντ (όπως υπέδειξε ο επόπτης, έκανε λάθος)... Το πέναλτι στο φινάλε ήταν «καθαρό».
ΣΚΟΡΕΡ: 28' Μποτία, 70΄ Ιντέγε, 78', 90'+ πεν. Φορτούνης
ΔΟΚΑΡΙ: 66' Ντομίνγκες
ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: -
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 38' Σιόβας, 44' Μποτία, 44' Σαλίνο, 67' Μαζουακού - 32' Αραβίδης, 44' Κορδέρο (στον πάγκο), 59' Μπαρμπόσα
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κύζας (Δράμας)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Σιόβας, Μποτία, Μαζουακού, Κασάμι, Μιλιβόγεβιτς, Σεμπά (79' Ερνάνι), Ντουρμάζ (64' Πάρντο), Ντομίνγκες (76' Φορτούνης), Ιντέγε
ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Μπαρόχα, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Ντίντακ, Γιόχανσον, Σιμόες (63' Μπουονανότε), Πλατέλλας (76' Κρισάντους), Μπαρμπόσα, Μάνταλος (82' Κορδέρο), Αραβίδης

Η ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ ΤΟΥ ΜΑΡΚΟΥ ΣΙΛΒΑ

«Είμαι ικανοποιημένος, η ΑΕΚ μάς δυσκόλεψε πολύ»

Ο Μάρκο Σίλβα έμεινε ικανοποιημένος από την εικόνα των ποδοσφαιριστών του στο ντέρμπι με την ΑΕΚ, αλλά θεωρεί πως έχει την ικανότητα να βελτιωθεί και άλλο η ομάδα του, αναφερόμενος συνεχώς στο πως έπαιξαν στο πρώτο ημίχρονο. Τι είπε για το σερί νικών και τις «δικές» του μεταγραφές... Αναλυτικά:
Ποιο είναι το μυστικό των εύκολων νικών στα ντέρμπι;
Πιστεύω ότι τίποτα δεν είναι εύκολο, όσο κι αν φαίνεται. Αυτές τις νίκες τις έχουμε δουλέψει πολύ για να τις πετύχουμε. Εχουμε δουλέψει για να φτιάξουμε μία καλή ομάδα και ιδιαίτερα στα τελευταία ματς με Αρσεναλ, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ δείξαμε θέληση και πάθος για να νικήσουμε. Είμαστε πολύ ικανοποιημένοι με τις νίκες που πετύχαμε, όμως δεν είναι καθόλου τυχαίο. Είναι αποτέλεσμα σκληρής δουλειάς. Η ομάδα έχει την ικανότητα να βελτιωθεί κι άλλο. Είμαστε ικανοποιημένοι με τη σημερινή νίκη, γιατί ήμασταν καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο.
Πόσο ευτυχισμένος νιώθει ένας προπονητής να βλέπει τους παίκτες του να τρέχουν ακόμα και στα τελευταία δέκα λεπτά, ενώ είχαν κριθεί όλα και παράλληλα υπάρχει μπροστά ένα δύσκολο παιχνίδι στο Ζάγκρεμπ;
Είμαι πολύ ικανοποιημένος, πολύ ευχαριστημένος. Η ομάδα μας θέλαμε να ξεκινήσει αλλιώς το παιχνίδι. Ο αντίπαλος εμφανίστηκε διαφορετικά απ' ό,τι περιμέναμε. Μετά το πρώτο γκολ και όταν ο αντίπαλος μας έδωσε τον χώρο ήρθε αυτό το σκορ. Οι παίκτες έδειξαν ότι το ήθελαν μέχρι και την τελευταία στιγμή. Η ομάδα μας θέλει να βελτιωθεί και το προσπαθεί. Είμαι ικανοποιημένος από την συμπεριφορά των παικτών παρά την κούραση και το ματς που έρχεται.
Περιμένατε αυτές τις οκτώ νίκες σε εννιά παιχνίδια; Υπάρχει ταβάνι για αυτόν τον Ολυμπιακό; Ο κόσμος μετά από καιρό βλέπει μία ομάδα που γουστάρει πολύ.
Βρισκόμαστε σε έναν σύλλογο που πρέπει να παλεύουμε. Είμαστε σε μία ομάδα που θέλει να κερδίζει. Θέλουμε σε όλες τις διοργανώσεις να πηγαίνουμε με σκοπό τη νίκη. Για αυτό δουλεύουμε καθημερινά και αυτόν τον δρόμο θέλουμε να ακολουθήσουμε. Πάντα προετοιμάζουμε ένα παιχνίδι, ανεξαρτήτως ποιος είναι ο αντίπαλος, για να κερδίσουμε. Θέλω να πω πως σήμερα αντιμετωπίσαμε μία ομάδα που μας δυσκόλεψε πολύ. Η ΑΕΚ εμφανίστηκε αποφασισμένη στο πρώτο ημίχρονο και δεν ξεκινήσαμε όπως θέλαμε. Παίξαμε στο πρώτο μέρος απέναντι σε μία ομάδα που ήθελε να διεκδικήσει τις δεύτερες μπαλιές, το παιχνίδι δεν παίχτηκε ωραία από καμία ομάδα, όμως θέλω να πω μία καλή κουβέντα για την προσπάθεια της ΑΕΚ γιατί ήρθε να διεκδικήσει ένα καλό αποτέλεσμα. Αναγνωρίζω όμως και την πολύ σωστή δική μας αντίδραση. Στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα ήμασταν αποφασισμένοι και εκμεταλλευτήκαμε όλες τις αδυναμίες του αντιπάλου.
Πολλά κόρνερ έχουν βοηθήσει τον Ολυμπιακό να βρει δίχτυα. Θα μας πείτε για τη δουλειά που γίνεται στις προπονήσεις στα «στημένα»;
Είναι ένα πολύ καλό σημάδι. Στα τελευταία τέσσερα ματς έχουμε πετύχει γκολ από τα κόρνερ. Δείχνει τη δουλειά που γίνεται σε αυτό το κομμάτι και οι παίκτες είναι αποφασισμένοι να εκμεταλλευτούν τα κόρνερ.
Από τα πρώτα 60 λεπτά που η ΑΕΚ είχε κλείσει τους χώρους, τι θα αλλάζατε από τον τρόπο παιχνιδιού σας;
Σίγουρα να ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, γιατί δεν μπορούσαμε να αντιδράσουμε και δεν ήμασταν καλοί στις μπαλιές μας. Θα πρέπει να εκμεταλλευτούμε την ταχύτητα και τις μπαλιές που θα είναι.
Ο Τσόρι αποχώρησε τραυματίας, γιατί κάτι τέτοιο ακούστηκε από τα μεγάφωνα...
Δεν είμαι γιατρός, δεν ξέρουμε αν ο εκφωνητής είναι γιατρός (γέλια).
Ο Ιντέγε έχει αρχίσει και βρίσκει τα πατήματά του;
Είναι ένας επιθετικός πολύ καλός. Από την πρώτη στιγμή πιστεύαμε σε αυτόν. Θέλω να πω έναν καλό λόγο για τον πρόεδρο, γιατί πίστεψε στον παίκτη και έκανε την προσπάθεια και τον έφερε. Ηταν εκτός δράσης αρκετό καιρό και του δόθηκε εδώ η ευκαιρία να δείξει την αξία του. Φαίνεται πως η δουλειά που κάνει όλη την εβδομάδα, φέρνει αποτέλεσμα.
Επειδή είχατε μεγάλη συμμετοχή στις μεταγραφές, περιμένατε τόσο γρήγορα να παρουσιάζει η ομάδα σας αυτή την καλή εικόνα;
Δεν είναι εύκολο να συμβεί αυτό. Είχα μία εικόνα στο μυαλό μου για την ομάδα που ήθελα να δημιουργήσω. Είπα τη γνώμη μου για το ποιους χρειαζόμουν. Δεν είναι εύκολο να τους βρεις, αλλά πρέπει να ταιριάζουν με το πλάνο. Εμείς θέλαμε αυτό το πλάνο να το υλοποιήσουμε με τους παίκτες που φέραμε. Πιστεύαμε ότι θα χρειαζόταν χρόνο, γιατί κάποιοι δεν προέρχονται από τόσο μεγάλες ομάδες όπως η Εστορίλ και η Μπράγκα. Δεν θέλω να αφήσω έξω τους υπόλοιπους παίκτες όπως τον Ντα Κόστα που ήρθαν για να βοηθήσουν με βάση το πλάνο που είχαμε για την ομάδα.
ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΒΑΓΓΕΛΗ ΜΑΡΙΝΑΚΗ

«Η σημερινή ΑΕΚ είναι μια μεγάλη απάτη»

«Η σημερινή ΑΕΚ είναι μια μεγάλη απάτη» (vid)

Ο Βαγγέλης Μαρινάκης αποχώρησε από το «Καραϊσκάκης» μετά τον θρίαμβο επί της ΑΕΚ μιλώντας για την μια ομάδα-απάτη και λέγοντας: «Ζήτω ο Ολυμπιακός»!
«Για να λέμε αλήθειες στον κόσμο, μια νίκη είναι μεγάλη όταν γίνεται απέναντι σε μεγάλο αντίπαλο. Αλλά η ΑΕΚ δεν είναι ομάδα, είναι ιστορική ομάδα. Μεγάλη ομάδα ήταν επί Μπάρλου, ακόμα και επί Νικολαΐδη. Η σημερινή ΑΕΚ, δυστυχώς, είναι μια μεγάλη απάτη. Να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους. Μακάρι αυτοί που διοκικούν την ΑΕΚ να έβαζαν λεφτά στην ομάδα να την κάνουν μεγάλη. Αλλά πώς να γίνει αυτό όταν άφησαν την ομάδα να πέσει στην Γ' Εθνική, να έχουν φεσώσει όλο τον κόσμο και να το παίζεις όχι τζάμπα μάγκας μόνο, αλλά και τζάμπα ευεργέτης. Αυτές είναι αλήθειες και πρέπει να καταγραφούν» ανέφερε αρχικά ο μεγαλομέτοχος των πρωταθλητών.
Για την ομάδα του είπε: «Ο Ολυμπιακός βαδίζει με σταθερά βήματα, με πίστη και πολλή αγάπη στις επιτυχίες. Το έχω τονίσει επανειλημμένα. Συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε. Συνεχίζουμε με πίστη το έργο μας και τα καλύτερα έρχονται».
ΤΙ ΔΗΛΩΣΕ Ο ΛΟΥΚΑ ΜΙΛΙΒΟΓΕΒΙΤΣ

«Το τελικό σκορ δείχνει τη διαφορά των δυο ομάδων»

Ο Λούκα Μιλιβόγεβιτς, με πολλά τρεξίματα και κοψίματα στο ντέρμπι κόντρα στην ΑΕΚ, μίλησε μετά το 4-0 για την εμφανή διαφορά των δυο ομάδων, ενώ αναφέρθηκε και στο ματς που έρχεται με την Ντιναμό.
Χαρακτηριστικά είπε: «Παίξαμε έξυπνα, δημιουργήσαμε τους χώρους και εκμεταλλευτήκαμε την ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ήμασταν καλύτεροι και φτάσαμε άνετα στη νίκη».
Για το αν ανάμεσα στις δύο ομάδες υπήρχε διαφορά δυναμικότητας: «Το τελικό σκορ δείχνει τη διαφορά ποιότητας των δυο ομάδων».
Για το ματς ματς με Ντιναμό: «Τώρα έχουμε ένα εξαιρετικά κρίσιμο ματς την Τρίτη για το Champions League και πάμε στο Ζάγκρεμπ για να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα».
Για το αν αισθάνεται κουρασμένος: «Αν αισθάνομαι κουρασμένος και δεν είμαι 100% έτοιμος θα πω στον προπονητή μου να μην με βάλει».