Πέμπτη, 22 Οκτωβρίου 2015

champions league:Ideye Brown Goal | Dinamo Zagreb vs Olympiakos 0-1 Ψυχάρες στο Ζάγκρεμπ... φουλ για πρόκριση!!!

Ψυχάρες στο Ζάγκρεμπ... φουλ για πρόκριση!!!
Ο Ολυμπιακός με ψυχωμένη εμφάνιση νίκησε για ακόμη μια φορά εκτός έδρας στο φετινό Champions League, αυτή τη φορά στο Ζάγκρεμπ την Ντιναμό με 1-0 και έβαλε πλώρη για πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης. Σκόρερ ο Ιντέγε! Δύο δοκάρια για τους γηπεδούχους, οι προσπάθειες των οποίων περιορίστηκαν δραστικά από την ελληνική άμυνα.
Σπουδαίο πλάνο από τον Μάρκο Σίλβα στο ματς. Ο Πορτογέλος επέλεξε να μη ρισκάρει, με τον Ολυμπιακό να περιένει καρτερικά να εκμεταλλευτεί μια απο τις λίγες ευκαιρίες του για να πάρει το πολυπόθητο τρίποντο.
Η νίκη της Άρσεναλ στο άλλο ματς, ωστόσο δεν ήταν το ιδανικό αποτέλεσμα, παρόλα αυτά ο Ολυμπιακό κρατά πλέον την τύχη στα χέρια του και με νίκη επί της Ντιναμό την επόμενη αγωνιστική στο «Γ. Καραϊσκάκης» θα χτίσει πολύ γερές βάσεις για πρόκριση στα νοκ άουτ της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.
Α' Ημίχρονο
Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο πιο δυνατά από τον Ολυμπιακό και προσπάθησε στα πρώτα λεπτά να βρει κενούς χώρους και να φτάσει στην περιοχή του Ρομπέρτο με αξιώσεις, δίχως όμως να τα καταφέρει. Τα λεπτά κύλησαν και μετά το πρώτο 15λεπτο, η ελληνική ομάδα άρχισε να κερδίζει μέτρα και να πατά όλο και πιο συχνά έξω από την περιοχή των γηπεδούχων.
Η σημαντικότερη ευκαιρία ήρθε για τον Ολυμπιακό στο 32ο λεπτό, όταν ο Μαζουακού επιχείρησε το σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, όμως ο Εντουάρντο ήταν σε ετοιμότητα και κατάφερε να αποκρούσει στη γωνία του.
Όσον αφορά τον Ρομπέρτο έδειχνε σιγουριά σε κάθε έξοδό του καθαρίζοντας κάθε μπαλιά που επιχειρήθηκε να περάσει στο πεδίο δράσης του.
Β' Ημίχρονο
Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν πιο ζωηρές στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να δημιουργήσουν επικίνδυνες στιγμές. Στο 52' η Ντιναμό απείλησε πρώτη με τον Άντολιτς να σημαδεύει το δεξί δοκάρι του Ρομπέρτο με κοντινό σουτ, με τον Σιόβα να παρεμβαίνει μάλιστα στην πορεία της μπάλας, γλιτώνοντας ουσιαστικά τον Ολυμπιακό.
Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ολυμπιακός έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, όταν ο Ιντέγε με κοντινή προβολή μετά από γύρισμα του Πάρτο από δεξιά, κατάφερε να αστοχήσει προ κενής εστίας.
Στο 77' οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά με το σουτ του Ρογκ μέσα από την περιοχή να κοντράρει στον Μποτία για να καταλήξει στην εξωτερική πλευρά του αριστερού δοκαριού του Ρομπέρτο.
Στο 79', ήταν η ώρα του Ολυμπιακού και του Ιντέγε στο ματς. Ο Σιόβας έκανε τη βαθιά μπαλιά στον Νιγηριανό επιθετικό του Ιντέγε, αυτός πάτησε περιοχή από πλάγια θέση, πλησίασε την εστία και με κοντινό σουτ κατάφερε να νικήσει τον Εντουάρντο, ανοίγοντας το σκορ για την ελληνική ομάδα.
Έτσι νίκησε
Το πλάνο του Ολυμπιακού ήταν να καταφέρει αρχικά να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα και στη συνέχεια να προσπαθήσει να πετύχει ένα γκολ σε κάποια από τις ευκαιρίες που θα δημιουργούσε στο ματς, όπως και έγινε στο 79', όταν ο Ιντέγε λύτρωσε με το πολύ όμορφο τέρμα τους «ερυθρόλευκους».
MVP
Ο Μπράουν Ιντέγε εξιλεώθηκε για την τεράστια χαμένη ευκαιρία στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, με το αντρίκειο γκολ που σημείωσε στο 79', με το οποίο χάρισε μια πολύτιμη νίκη στον Ολυμπιακό!
Η «σφυρίχτρα»
Ελάχιστες δύσκολες φάσεις για τον Ιταλό ρέφερι, Πάολο Ταλιαβέντο. Δεν προκάλεσε με τα σφυρίγματά του αντιδράσεις, με εξαίρεση την τελευταία φάση του αγώνα, όταν οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι μέσα στην περιοχή από τον Μιλιβόγεβιτς.
*Άξιο αναφοράς το στιγμιότυπο μετά το τέλος του αγώνα, με τον Μάρκο Σίλβα να περιμένει έναν-έναν τους παίκτες του για να τους συγχαρεί για τη νίκη.
Οι συνθέσεις:

Ντινάμο Ζάγκρεμπ: Εντουάρντο, Μάτσελ, Τάραβελ, Άντολιτς, Πίβαριτς, Γκονσάλο Σάντος, Ρογκ (87' Τσόριτς), Πάουλο Μασάντο, Χόντζιτς (61' Πιάτσα), Σουντανί, Φερνάντες (72' Ερνίκες).

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ομάρ, Μποτία, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι, Φορτούνης (72' Τσόρι), Σεμπά (89' Ντα Κόστα), Πάρντο (83' Σαλίνο), Ιντέγε.

Συντάκτης :
Ιντέγε: «Νίκη κλειδί για την πρόκριση» Ο Μπράουν Ιντέγε μετά το τέλος του αγώνα είπε ότι αυτή η νίκη είναι κλειδί όσον αφορά την υπόθεση πρόκριση ενώ σχολίασε και το δύσκολο γκολ που έβαλε.
Αναλυτικά:
«Κάναμε σκληρή δουλειά και ομαδική για τη νίκη σήμερα. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, το ξέραμε ότι θα είναι έτσι. Παλέψαμε σκληρά και αυτή η νίκη είναι κλειδί σχετικά με την πρόκριση. Είμαστε στην κορυφή με την Μπάγερν, θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε».
Για το γκολ: «Δεν έβαλα το εύκολο και έβαλα το δύσκολο. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο, όταν είδα τον Πάρντο να τρέχει ξεκίνησα να τρέχω και εγώ όσο πιο γρήγορα μπορώ. Το χάρηκα πάρα πολύ, είναι απίστευτο αλλά κατάφερα να σκοράρω το δύσκολο».
Για τη συνέχεια: «Δεν έχει τελειώσει τίποτα. Θα παλέψουμε μέχρι το τέλος. Όλοι μπορούν να χάσουν από όλους, το είδαμε αυτό. Κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά, είναι πολύ δύσκολος όμιλος».
Για το που αφιερώνει το γκολ: «Αφιερώνω το γκολ στον Θεό. Η ιστορία της ζωής μου είναι πάρα πολύ μεγάλη και πολύπλοκη και αν άρχισω να την λέω δεν θα τελειώσουμε»

Σίλβα: «Όλα για την πρόκριση»

Συντάκτης :
Την Μπάγερν και την Άρσεναλ έχρισε ως φαβορί για την πρόκριση ο Μάρκο Σίλβα, ωστόσο είπε ότι ο Ολυμπιακός θα τα δώσει όλα για την πρόκριση.
Αναλυτικά όσα είπε στον ΟΤΕ ΤV:
«Δεν ξέρω τι θα γίνει στο μέλλον στον όμιλο. Εμείς είμαστε πολύ ικανοποιημένοι, ήταν μία δύσκολη νίκη ειδικά σε αυτό το γήπεδο, το ξέραμε αυτό. Ωστόσο αυτό δεν λέει τίποτα, εμείς πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε. Ξέρουμε ότι Μπάγερν και Άρσεναλ είναι τα φαβορί για να πάρουν την πρόκριση και θα τα δώσουμε όλα για να περάσουμε εμείς στην επόμενη φάση»
Στη συνέντευξη Τύπου στο Μάξιμιρ, ο προπονητής του Ολυμπιακού δήλωσε τα εξής:
Πού την πάει φέτος την δουλειά ο Ολυμπιακός; Και επίσης καταλάβατε πώς μπήκε το γκολ του Ιντέγε;
«Το μέχρι που μπορεί να φτάσει ο Ολυμπιακός δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Θα το δούμε στο τέλος της χρονιάς. Δεν μας απασχολεί καθόλου τώρα. Αυτό που σκεφτόμαστε είναι παιχνίδι με παιχνίδι, να προσπαθούμε να προχωράμε και να είμαστε καλοί. Σε κάθε ματς θέλουμε να κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε.
Είμαστε ευχαριστημένοι από την απόδοσή μας, είμαστε ικανοποιημένοι με τα αποτελέσματα. Σε σχέση με το γκολ του Ιντέγε, είμαστε πολύ χαρούμενοι, είναι ένας επαγγελματίας, που δουλεύει καθημερινά. Είχε την ευκαιρία νωρίτερα να σκοράρει, δεν το κατάφερε, αλλά όταν του δόθηκε δεύτερη ευκαιρία το έκανε. Είμαστε πολύ χαρούμενοι για αυτή τη δουλειά που κάνει ο συγκεκριμένος παίκτης, αλλά και όλη η ομάδα. Είμαστε χαρούμενοι που είναι επιθετικός μας και σκοράρει».
Με το 50% της εικόνας που έχουμε από τους ομίλους, ο Ολυμπιακός είναι το φαβορί για την πρόκριση παρά την νίκη της Άρσεναλ επί της Μπάγερν;
«Δεν ξέρω και δεν μπορώ να προβλέψω τι θα γίνει στο μέλλον του ομίλου. Εμείς αυτό που θα κάνουμε είναι να παίζουμε παιχνίδι με παιχνίδι, να είμαστε προετοιμασμένοι καλά και να πετυχαίνουμε νίκες. Σκεφτόμαστε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Είμαστε ικανοποιημένοι με το αποτέλεσμα που φέραμε και να προσπαθήσουμε και στο επόμενο βήμα να τα πάμε καλά. Δεν μπαίνουμε στη διαδικασία να προβλέπουμε και το τι θα συμβεί στο μέλλον. Αυτό που έχει σημασία είναι σε κάθε παιχνίδι να προετοιμαζόμαστε όσο το δυνατόν καλύτερα για να παίρνουμε βαθμούς».
Πιστεύατε τόσο δύσκολο παιχνίδι; Μπορείτε να σχολιάσετε στο 94' αν ήταν πέναλτι;
«Σίγουρα περίμενα ένα παιχνίδι δύσκολο και επίσης είχα διευκρινίσει χθες οποιαδήποτε κουβέντα που γινόταν ότι θα ήταν φαβορί ο Ολυμπιακός, δεν έδωσα βάση. Όταν η Ντιναμό έχει κερδίσει την Άρσεναλ, είναι δεδομένο ότι πρόκειται για καλή ομάδα. Εμείς ήρθαμε προετοιμασμένοι για ένα δύσκολο ματς και ήμασταν έτοιμοι για να πάρουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Δεν περιμέναμε ότι είμαστε εμείς το φαβορί. Σε σχέση με το πέναλτι που λέτε, σίγουρα μπορεί να είχατε καλύτερη οπτική από εμένα, όμως σε κάθε τέτοιες συζητήσεις πάντα λέω ότι τα πάντα μπορούν να συμβούν σε ένα ματς. Την απόφαση την παίρνει ο διαιτητής και εκείνος είχε διαφορετική άποψη από εσάς».
Ο φετινός Ολυμπιακός ότι είτε πριν, είτε μετά από μεγάλα ευρωπαϊκά παιχνίδια τα καταφέρνει καλά. Ποιο είναι το μυστικό που κρατάτε τους παίκτες σας προσηλωμένους;
«Αυτή είναι η δουλειά μας να προετοιμάζουμε τα παιχνίδια με τον καλύτερο τρόπο και είναι υποχρέωσή μας να τα δίνουν όλα στον αγωνιστικό χώρο. Ίσως να μην καταφέρνουν πάντα τα θετικά αποτελέσματα, αλλά έχουν την υποχρέωση επειδή εκπροσωπούν αυτόν τον μεγάλο σύλλογο, να παλεύουν πάντα για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Δεν είναι εύκολο πάντα να κερδίζεις, όμως, έχεις την υποχρέωση πάντα να προσπαθείς».
Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκατε καθυστερημένα στο γήπεδο. Φανταζόμαστε ότι κάτι είπατε στους παίκτες σας. Μπορείτε να μας αποκαλύψετε τι είπατε;
«Όπως ξέρετε η απόσταση είναι λίγο μεγάλη. Είχαμε να διανύσουμε μεγάλη διαδρομή (γέλια). Όπως είδατε στο πρώτο 25λεπτο δεν εμφανιστήκαμε όπως θέλαμε. Υποφέραμε όταν μας πίεζε ο αντίπαλος. Θέλαμε να βρούμε τον τρόπο να παρουσιάσουμε το πρόσωπο που θέλαμε. Στο ημίχρονο ξοδέψαμε χρόνο για να δούμε πώς θα βελτιωθούμε και να προσπαθήσουμε να αλλάξουμε το παιχνίδι υπέρ μας. Συζητήσαμε λίγο για αυτό, αλλά έπαιξε ρόλο η απόσταση ανάμεσα στα αποδυτήρια και τον πάγκο».
Επειδή ψάχνουμε τίτλους στις εφημερίδες μας, μήπως θα μας δώσετε κάποιους εσείς;
«Είναι δύσκολο, καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να βρείτε τίτλο. Αυτό που θα ήθελα να πω σήμερα είναι να συγχαρώ τους ποδοσφαιριστές για την προσπάθεια που έκαναν σήμερα. Θα έβαζα τίτλο "συγχαρητήρια στους παίκτες μας

Ατυχία Ολυμπιακού στο Ζάγκρεμπ!

Συντάκτης : ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΕΓΓΛΙΔΗΣ
Mεγάλη ατυχία για την ομάδα Νέων του Ολυμπιακού που ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις σε 2-2 στο ματς του Ζάγκρεμπ με την  Ντιναμό ενώ κέρδιζε 2-0 έως το 84' Πλήρωσε το ότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 71' λόγω αποβολής του Ανδρούτσου, αλλά και το λάθος που έγινε στην τελευταία φάση του αγώνα από τον γκολκίπερ της.
Οι παίκτες του Βασίλη Βούζα παρότι αγωνίστηκαν χωρίς τον Λάτσι που είναι στην αποστολή της ανδρικής ομάδας, κατάφεραν να υποτάξουν την αντίσταση και την επιθετικότητα των Κροατών και να προηγηθούν με τα γκολ που σημείωσαν ο Σάλιακας με πέναλτι στο 25' (το κέρδισε ο Ανδρούτσος) και ο Χατζάρας στο 73' (από μπαλιά του Ρέτσου). Η Ντινάμο μείωσε με τον Καμπράτζα στο 84'και κατάφερε να ισοφαρίσει με το σουτ του Όλμο στο 93' με την πορεία της μπάλας να ξεγελά τον Γαβαλά και να πηγαίνει στα δίχτυα του.
Οι Κροάτες είχαν σημαντικές ευκαιρίες στη διάρκεια του ματς, με καλύτερη το δοκάρι του Σούντσιτς στο 59, ενώ κι ο Ολυμπιακός απείλησε, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.
Οι ερυθρόλευκοι έχουν τώρα 4 βαθμούς στον όμιλο (νίκη με Μπάγερν, ήττα από Άρσεναλ, ισοπαλία με Ντιναμό) και συνεχίζουν να ελπίζουν για την πρόκριση στην επόμενη φάση.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γαβαλάς, Νικολάου, Βατουσιάδης, Τόλι, Σάλιακας, Μεγαρίτης (76 Λάμπρου), Μανθάτης, Πλέγας, Ανδρούτσος, Βάρκας (62 Ρέτσος), Χαντζάρας (82 Κιρτζιαλίδης)
ΝΤΙΝΑΜΟ: Μίσκιτς, Ίχαρος, Βούιτσα, Κουλένοβιτς (80΄Μπέλσιτς), Τόμιτσεκ, Σούντσιτς, Πλάντακ (66 Καμπράτζα), Γκότσακ, Φίντιτς, Ντάνι Όλμο, Μπόζιτς (54 Μάτιτς)

Ideye Brown Goal | Dinamo Zagreb vs Olympiakos 0-1