Τρίτη, 24 Νοεμβρίου 2015

....Άντεξε!!!!! Μπαγιερν-Ολυμπιακός 4-0 !!!!

Θα τον κάνει πιο δυνατό...

Αφού δεν τον... σκοτώνει θα τον δυναμώσει η "βαριά" ήττα από τη Μπάγερν στο Μόναχο με 4-0. Ο Ολυμπιακός παραδόθηκε στις ορέξεις των Βαυαρών και πλέον κοιτάει τον "τελικό" με την Άρσεναλ στο "Γ. Καραϊσκάκης". Ντάγκλας Κόστα, Λεβαντόφσκι, Μίλερ και Κομάν οι σκόρερ της ομάδας του Πεπ Γκουαρντιόλα, η οποία αγωνιζόταν από το 52' με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Μπαντστούμπερ με απευθείας κόκκινη κάρτα. Θερμό χειροκρότημα στο φινάλε από τους περίπου 5.000 "ερυθρόλευκους" οπαδούς που βρέθηκαν στην "Allianz Arena" και δεν σταμάτησαν λεπτό να στηρίζουν την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών του Μάρκο Σίλβα.
Συντριπτικά ανώτερη η Μπάγερν καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους στην “Allianz Arena”. Το πλάνο... αναχαίτισης του Μάρκο Σίλβα λειτούργησε μόλις για επτά λεπτά καθώς στη συνέχεια η βαυαρική μηχανή πήρε μπρος και σε συνδυασμό με τα αμυντικά λάθη των “ερυθρόλευκων”, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα έφτασε στο 3-0 σε διάστημα οκτώ λεπτών.
Οι Πειραιώτες επιχείρησαν να αιφνιδιάσουν τους νταμπλούχους Γερμανίας και σε διάστημα δύο λεπτών κατάφερε να πατήσει περιοχή. Στο 5’ το σουτ του Ιντέγε δεν ανησύχησε τον Νόιερ και δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι αναπτύχθηκαν υπέροχα από τα δεξιά, ο Ομάρ έκανε τη σέντρα όμως, ο Ιντέγε δεν κατάφερε να κάνει καλό κοντρόλ και η φάση πέρασε.
Και κάπου εκεί ήρθε η κατηφόρα. Στο 8’ ο Μπόατενγκ σούταρε με δύναμη, ο Ρομπέρτο απέκρουσε ασταθώς και ο Ντάγκλας Κόστα από πλάγια έστειλε τη μπάλα στην αντίθετη γωνία για το 1-0. Ο βομβαριδσμός των Βαυαρών στην εστία του Ολυμπιακού συνεχίστηκε. Στο 12’ το σουτ του Μίλερ πέρασε δίπλα από το δοκάρι και τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε το 2-0. Μετά από προσπάθεια του Κομάν εκτός περιοχής και κόντρες, η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Λεβαντόφκι με τον Πολωνό killer να σημαδεύει σωστά. Η ψυχρολουσία των “ερυθρόλευκων” ήταν εμφανής. Το παιχνίδι παιζόταν στο μισό γήπεδο με την ομάδα του Σίλβα να αμύνεται μαζικά. Ο χορός των γκολ για τη Μπάγερν στο πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 20’. Ο Λαμ σέντραρε από τα δεξιά και μετά από τη... στραβοκλωτσιά του Μπόατενγκ, η μπάλα έφτασε στον Ρόμπεν, ο οποίος έστρωσε με το κεφάλι στον Μίλερ που από το μισό μέτρο “έγραψε” το 3-0.
Οι “ερυθρόλευκοι” καρδιοχτύπησαν ξανά στο 24’ όταν ο Λεβαντόφσκι έχασε μεγάλη ευκαιρία και στη συνέχεια κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς. Η αναγκαστική αλλαγή του Ρόμπεν (άφησε τη θέση του στον Κίμιχ) στο 32’ επηρέασε κάπως το παιχνίδι των Βαυαρών, οι οποίοι άφησαν το πόδι από το γκάζι, την ώρα που η ανασταλτική λειτουργία του Ολυμπιακού απέδιδε καλύτερα. Η τριάδα των χαφ αντιδρούσε θετικά στις επελάσεις και στο 44’ χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία. Ο Μιλιβόγεβιτς εκτέλεσε φάουλ στο όριο της περιοχής αλλά είδε τη μπάλα να καταλήγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Νόιερ.
Όπως ήταν λογικό το δεύτερο μέρος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η Μπάγερν έριξε αισθητά το ρυθμό της ενώ ο Ολυμπιακός κατάφερε να κλείσει τους διαδρόμους και να περιορίσει τους γηπεδούχους σε φλύαρη κατοχή. Στο 52’ οι “ερυθρόλευκοι” απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω της αποβολής του Μπαντστούμπερ με απευθείας κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Ιντέγε εκτός περιοχής κι ενώ ο Νιγηριανός έβγαινε φάτσα με τον Νόιερ.
Η αριθμητική ανισορροπία δεν αποτυπώθηκε στο χορτάρι καθώς οι Βαυαροί συνέχισαν να είναι το απόλυτο αφεντικό και στο 69’ ήρθε μία ακόμα... μαχαιριά. Μετά από σέντρα από τα δεξιά, ο Μίλερ έδωσε με το κεφάλι στον αμαρκάριστο Κομάν και ο Γάλλος επίσης με κεφαλιά νίκησε τον Ρομπέρτο για το 4-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ αφού στις καθυστερήσεις ο Μίλερ είχε δοκάρι.
Περισσότερη ανάλυση για ένα τέτοιο ματς είναι περιττή καθώς η συγκεκριμένη ήττα για τον Ολυμπιακό ήταν... εντός προγράμματος όμως, πλέον ακολουθεί ο “τελικός” με τη Άρσεναλ στο “Γ. Καραϊσκάκης” με τους Πειραιώτες να θέλουν νίκη, ισοπαλία ή ακόμα και ήττα με ένα γκολ διαφορά, χωρίς όμως να ξεπεραστεί το σκορ του πρώτου αγώνα στο Λονδίνο.
Οι Λονδρέζοι νίκησαν με 3-0 τη Ντινάμο Ζάγκρεμπ στο "Emirates", "κλείδωσαν" το Europa League και τώρα θα ταξιδέψουν στην Αθήνα για να διεκδικήσουν την πρόκριση στη φάση των "16".

Τα σενάρια πρόκρισης του Ολυμπιακού

Μετά την ήττα του Ολυμπιακού στο Μόναχο με 4-0 από την Μπάγερν και τη νίκη της Άρσεναλ με 3-0 επί της Ντιναμό Ζάγκρεμπ, τα σενάρια πρόκρισης είναι μετρημένα... κουκιά για τους ερυθρόλευκους.

Ουσιαστικά ο Ολυμπιακός πηγαίνει για τρία αποτελέσματα στον αγώνα με την Άρσεναλ στο "Γ. Καραϊσκάκης" την τελευταία αγωνιστική. Η ελληνική ομάδα προκρίνεται με νίκη, ισοπαλία ή ακόμη ήττα με 0-1 ή 1-2. Με κάθε άλλο σκορ σε ήττα προκρίνεται η Άρσεναλ.