Δευτέρα, 9 Νοεμβρίου 2015

Βαθμολογία-Αγώνες

Παλικαρίσιο «διπλό» με ανατροπή για τον ΠΑΟ, 2-1 τον Ατρόμητο

Ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα στο Περιστέρι στον πρώτο αγώνα μετα την απομάκρυνση του Γιάννη Αναστασιου από τον πάγκο του (στον πάγκο του κάθισε ο υπηρεσιακός Στιβ Ρούτερ), καταφέρνοντας να επιβληθεί με ανατροπή 2-1 του Ατρόμητου, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Super League.
Οι γηπεδούχοι, που αγωνίστηκαν για πρώτη φορά υπό τις οδηγίες του Τραϊανού Δέλλα προηγήθηκαν στο 51' με τέρμα του Ναπολεόνι, ο οποίος είχε την ευκαιρία να βάλει ισχυρές βάσεις νίκης για την ομάδα του στο 58', όταν σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Στιλ.
Παρά το γεγονός ότι ήταν με την πλάτη στον τοίχο οι «πράσινοι» έφτασαν στην ολική επαναφορά με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Καρελη και Μπεργκ, που είχαν με ένα γκολ και μία ασίστ ο καθένας.

Στο 72' ο Σουηδός τροφοδοτησε τον Έλληνα στράικερ, ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 84' άλλαξαν οι ρόλοι και ο Καρέλης από... εκτελεστής έγινε δημιουργός, «σερβίροντας» στον συμπαίκτη του το γκολ της ανατροπής.

ΤΑ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Τραϊανός Δέλλας στο ντεμπούτο του στον πάγκο των «κυανόλευκων» είδε την ομάδα του να παίζει πολύ καλά για 60 λεπτά, αλλά από εκεί και πέρα δεν αντέδρασε στις αλλαγές του Ρούτερ με αποτέλεσμα να γνωρίσει την 7η ήττα σε 10 ματς και να αντιμετωπίζει, πλέον, πρόβλημα… επιβίωσης στη Super League.
Ο Αντρέα Στραματσιόνι, εφόσον από αύριο γίνει και τυπικά προπονητής του Παναθηναϊκού, θα πρέπει να αλλάξει πολλά πράγματα στους «πράσινους» για να μπορέσουν να φανούν ανταγωνιστικοί μέχρι το τέλος απέναντι στον Ολυμπιακό. Διότι η εικόνα του «τριφυλλιού» για περίπου μία ώρα παιχνιδιού ήταν λίαν επιεικώς απαράδεκτη.

Ό,τι αξίζει να θυμάται κανείς από το πρώτο ημίχρονο στο Περιστέρι ήταν το δίλεπτο, 42’ -43’ , όταν οι δύο ομάδες έχασαν από μια κλασική ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ.

Πρώτα ο Παναθηναϊκός με τον Αμπέντ να καθυστερεί απέναντι από τον Γκορμπούνοφ και το σουτ που επιχείρησε απόκρουσε ο Λευκορώσος γκολκίπερ.

Ένα λεπτό μετά ήταν η σειρά των γηπεδούχων να χάσουν τεράστια ευκαιρία με τον Ναπολεόνι να πλασάρει και τον Στιλ να κάνει σπουδαία επέμβαση κρατώντας το μηδέν στην άμυνα.

Κατά τ’ άλλα: Η εμφάνιση του Παναθηναϊκού θύμισε λίγο από… Νέα Σμύρνη, εάν εξαιρέσει κανείς ότι στο πρώτο 45λεπτο με τον Πανιώνιο οι «πράσινοι» δεν είχαν πλησιάσει στην περιοχή της αντίπαλης ομάδας, ενώ σήμερα το έκαναν μία φορά.

Η πρώτη εμφάνιση του Βέμερ στο πρωτάθλημα πέρασε εντελώς απαρατήρητη, αλλά ο Γερμανός έχει μια δικαιολογία ότι θέλει ακόμη παιχνίδια στα πόδια του. Οι υπόλοιποι συμπαίκτες του, όμως, δεν είχαν καμία για την εικόνα που έδειξαν στο πρώτο 45λεπτο. Πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή, Μπεργκ και Καρέλης δεν τροφοδοτήθηκαν σωστά κι όσες πάσες πήραν δεν τις αξιοποίησαν, ομάδα χωρίς τσαγανό και νεύρο…

Κι αν υπάρχει και δεύτερη δικαιολογία, αυτή την πολλών απουσιών (Ταυλαρίδης, Λαγός, Κλωναρίδης, Τελάντερ), το ίδιο ίσχυε και για τους γηπεδούχους, που δεν είχαν τους Ούμπιδες, Λε Ταλέκ, Φυτανίδη και Κοντοέ.

Παρά ταύτα, όμως, η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο, κυρίως από τα πλάγια, έδειξε μεγαλύτερη διάθεση και πίεσε όσο… έπαιρνε μη επιτρέποντας στους αντιπάλους της να δημιουργήσουν προβλήματα.

Το κακό πρόσωπο του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τη διαφορά ότι αυτή την φορά οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να «τιμωρήσουν» τους «πράσινους» στο 52’. Από το λάθος του Αμπέντ στη μεσαία γραμμή, η μπάλα έφτασε στην περιοχή στον Ναπολεόνι κι ο τελευταίος αφού «ζάλισε» δύο αντιπάλους του με άψογο πλασέ άνοιξε το σκορ (1-0).

Προσπάθησε να αντιδράσει ο Παναθηναϊκός και στο 57΄ ο Γκορμπούνοφ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ το πλασέ του Καρέλη, ενώ στο 58’ ο Ναπολεόνι πήρε τη μπάλα από τον τερματοφύλακά του διέσχισε όλο το γήπεδο κι αφού απέφυγε τον Ζέκα, με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Το ματς είχε «ανοίξει» για τα καλά μετά το γκολ του Ναπολεόνι και στο 61’ ο Καρέλης βγήκε απέναντι από τον Γκορμπούνοφ, με το γκολκίπερ του Ατρόμητου να κάνει νέα σπουδαία επέμβαση σε κόρνερ.

Κι ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να «καθαρίσουν» το ματς στο 70΄ με τον Γοδόι, στο 72’ από τη μαγική ασίστ του Μπεργκ, ο Καρέλης με πλασέ πάνω στην κίνηση ισοφάρισε (1-1).

Οι δύο ομάδες ζήτησαν από ένα πέναλτι, πρώτα ο Παναθηναϊκός σε μαρκάρισμα του Πέτριτς από τον Λαζαρίδη στο 79΄και στο 81’ οι Περιστεριώτες στην πτώση του Λαζαρίδη μέσα στην περιοχή.

Έξι λεπτά πριν το 90λεπτο ο Μάρκους Μπεργκ χάρισε τη μεγάλη νίκη στο τριφύλλι, με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή μετά από πάσα του Καρέλη, που έφυγε από κανονική θέση.

Ατρόμητος-Παναθηναϊκός 1-2

Γκολ: 51' Ναπολεόνι - 72' Καρέλης, 84' Μπεργκ

Κίτρινες: Γοδόι-Μπεργκ, Νίνης, Λουντ, Ατζαγκούν

Δοκάρια: 58' Ναπολεόνι

Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ, Ουσέρο, Μπιτόλο, Γοδόι, Μαρσελίνιο (84’ Μίλος Στόιτσεφ), Πίτου Γκαρσία, Μπ.Στόιτσεφ, Κιβρακίδης (77’ Μπάλλας), Ναπολεόνι, Λαζαρίδης, Μπρίτο (67’ Λημνιός)

Παναθηναϊκός: Στιλ, Αμπέντ (61' Ατζαγκούν), Τριανταφυλλόπουλος, Σάντσεθ, Καρέλης, Νίνης (67' Πέτριτς), Πράνιτς, Μπεργκ, Λουντ (86' Νάνο), Ζέκα, Βέμερ

Επιμέλεια: Μπάμπης Παπαφιλιππάκης

Στραματσιόνι: «Είμαι χαρούμενος και περήφανος που αναλαμβάνω τον Παναθηναϊκό»

Προπονητής του Παναθηναϊκού και με τη... βούλα πλέον ο Αντρέα Στραματσιόνι.
Ο Ιταλός τεχνικός, βρέθηκε στα γραφεία της «πράσινης» ΠΑΕ και υπέγραψε το νέο του συμβόλαιο, ενώ στις πρώτες του δηλώσεις δεν έκρυψε την ανυπομονησία του να πιάσει δουλειά στους «πράσινους».

«Είμαι χαρούμενος και περήφανος που αναλαμβάνω τον Παναθηναϊκό. Θέλω να ευχαριστήσω τους ανθρώπους της ομάδας για την εμπιστοσύνη που μου έδειξαν. Τόσο ο πρόεδρος, όσο και οι διευθυντές του συλλόγου. Ανυπομονώ να δουλέψω για τον Παναθηναϊκό. Μιλήσαμε με την ίδια γλώσσα εξ’ αρχής, είχαμε από την πρώτη στιγμή την ίδια φιλοσοφία, είναι μια ευκαιρία για μένα ο Παναθηναϊκός. Μου άρεσε το πρότζεκτ που μου παρουσιάστηκε και γι’ αυτό αποδέχθηκα την πρόταση. Επαναλαμβάνω πως είμαι περήφανος που βρίσκομαι εδώ. Μου αρέσει πολύ η πόλη. Είμαι απ’ τη Ρώμη που μοιάζει με την Αθήνα. Είμαι στο σωστό μέρος για να δουλέψω και να αποδείξω σε αυτούς που με επέλεξαν πως είμαι ικανός για τις απαιτήσεις που υπάρχουν».

Και συνέχισε: «Όλα έγιναν πολύ γρήγορα. Έχω παρακολουθήσει κάποια παιχνίδια της ομάδας, όχι όλα, αλλά από σήμερα θα αφοσιωθώ στη δουλειά. Θα μάθω πολλά περισσότερα. Άλλωστε δεν υπάρχει χρόνος, καθώς ακολουθεί ένα ιδιαίτερα σημαντικό παιχνίδι με τον Ολυμπιακό. Δεν θα χρειαστεί να αλλάξω πολλά, σέβομαι τη δουλειά που έκανε ο προκάτοχός μου. Ο Παναθηναϊκός με έφερε για τις ιδέες μου, για τη φιλοσοφία μου και αυτό θα προσπαθήσω να κάνω, βάζοντας τα δικά μου στοιχεία στην ομάδα. Δεν θέλω να δώσω υποσχέσεις, δεν το κάνω γενικά. Το μόνο για το οποίο δεσμεύομαι είναι πως θα δώσω τα πάντα, τον καλύτερο μου εαυτό. Ήρθα κατά τη διάρκεια της σεζόν κι αυτό είναι δύσκολο, καθώς δεν υπάρχει χρόνος, όμως έτσι είναι αυτή η δουλειά. Πρέπει να προετοιμαστούμε γρήγορα για το μεγάλο ντέρμπι που ακολουθεί. Ήμουν νέος όταν ξεκίνησα την προπονητική. Απέκτησα μεγάλη εμπειρία ως τεχνικός των Ίντερ και Ουντινέζε και αυτή θα προσπαθήσω να μεταφέρω και στον Παναθηναϊκό. Θα δώσω όλη μου την ενέργεια για να κάνω το καλύτερο δυνατό για τον Παναθηναϊκό και τον κόσμο του».

Έκανε το «10 στα 10» ο Ολυμπιακός, 2-0 τον Ηρακλή

Ο Ολυμπιακός χωρίς να χρειαστεί να... φορτσάρει επικράτησε την Κυριακή με το... επαγγελματικό 2-0 επί του Ηρακλή στο «Καραϊσκάκη» και διεύρυνε το απόλυτο νικών του στο ελληνικό πρωτάθλημα στους 10 αγώνες.
Ο Μιλιβόγεβιτς έκανε στο 20ο λεπτό το 1-0, ενώ ο Ιντέγε στο 61' διπλασίασε τα τέρματά της ομάδας του Πειραιά, που φυσικά φιγουράρει μόνη πρώτη στη βαθμολογία, έχοντας οκτώ βαθμούς διαφορά από τον Παναθηναϊκό.

TA ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Με φόρα από την επική ανατροπή απέναντι στην Ντιναμό Ζάγκρεμπ, μπήκε ο Ολυμπιακός στην αναμέτρηση με τον «γηραιό». Παρά την ασφυκτική, σε πολλές περιπτώσεις, πίεση που άσκησε η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου, οι Πειραιώτες κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ ακριβώς με τη συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα.

Ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ, οι αμυντικοί του Ηρακλή δεν μπόρεσαν να διώξουν την μπάλα, αυτή στρώθηκε στο Λούκα Μιλιβόγεβιτς, ο οποίος με δυνατό αριστερό σουτ νίκησε τον Χουάντερσον (1-0). Στο 35`, λίγο έλειψε να έρθει το δεύτερο γκολ για τους «ερυθρόλευκους», όταν από εκτέλεση φάουλ του Ντουρμάζ, η μπάλα πέρασε από πολλά πόδια, κατέληξε στον Ιντέγε, το σουτ του τελευταίου, όμως από πλάγια θέση πέρασε άουτ.

Ο Ολυμπιακός με... σβηστές μηχανές διπλασίασε τα τέρματά του στο 62ο λεπτό. Από τη σέντρα του Μαζουάκου, ο Ιντέγε πήδηξε ψηλότερα απ` όλους, έπιασε την κεφαλιά, ο Χουάντερσον προσπάθησε να αποκρούσει, όμως η μπάλα πέρασε τη γραμμή δίνοντας προβάδισμα νίκης στην ομάδα του (2-0).

Στο 81’, από την ωραία ενέργεια, με σουτ, του Ερνάνι, η μπάλα έφυγε άουτ και κάπως έτσι το ματς οδηγήθηκε στο τέλος του, με τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει την 10η νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Κίτρινες: Ντα Κόστα (87`) - Μπαρτολίνι (29`), Καρασαλίδης (43`), Ρομάνο (67`), Βέλλιος (87`)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σίλβα): Ρομπέρτο, Μιλιβόγεβιτς, Ντα Κόστα, Φορτούνης, Κασάμι, Ντουρμάζ (64` Σεμπά), Σιόβας, Μαζουακού, Σαλίνο, Πάρντο (64` Ερνάνι), Ιντέγε (70` Φινμπόγκανσον)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ν. Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Καρασαλίδης, Ρομάνο (74` Τσιλιανίδης), Μακρής (89` Τσότρας), Κυριακίδης (68` Κασσός), Ιντζόγλου, Πασάς, Βέλλιος.

Θεοδωρίδης: «Ας φέρουν ξένους διαιτητές, επειδή λένε πως όλο αδικούνται»

Στο κομμάτι της διαιτησίας αλλά και στο πρόβλημα με τα εισιτήρια που παρουσιάστηκε στα εκδοτήρια του «Γ. Καραϊσκάκης», στάθηκε ο Σάββας Θεοδωρίδης αμέσως μετά το ματς με τον Ηρακλή.

«Ηταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι τόσο για την κούραση από το ματς με τη Ζάγκρεμπ όσο και του ότι ο Ηρακλής. Ηταν πολύ σκληρή και καλή ομάδα και νομίζω πως θα σταθεί πολύ καλά στο πρωτάθλημα. Οι παίκτες μας έπαιξαν πολύ καλά και μπορούσαμε ακόμα δύο γκολ εύκολα.

Ο Ηρακλής ήταν πολύ συγκεντρωμένος στην άμυνα και πολύ άνετα, κερδίσαμε 2-0. Δέκα αγώνες, δέκα νίκες, 30 βαθμοί, δεν έχουμε κερδίσει τίποτα ακόμα και νέο ρεκόρ. Συνεχίζουμε. Την Τετάρτη η διαιτησία ήταν άψογη, ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι και αποβολή σε ένα παιχνίδι πάρα πολύ κρίσιμο με ξένους διαιτητάς εγνωσμένης αξίας.

Εδώ στην Ελλάδα τρομάζει να έχει τα σφυρίγματα αυτά από τους αμφισβητίες των διαφόρων φάσεων και ειδικά κάποιον που βλέπει σε τηλεοπτικό κανάλι, μετατρέπει τους κανονισμούς κατά το δοκούν, ότι του αρέσει και για μία ομάδα, δεν θα αναφερθώ σε ποια.

Ο ίδιος διαιτητής είχε γράψει ιστορία το 2010 με μία ομάδα. Εμείς αγαπάμε τους Έλληνες διαιτητές αλλά δεν μας χαλάει να φέρνουν σε όλα τα παιχνίδια και στα ντέρμπι, ξένους διαιτητάς γιατί ξέρουμε πως είναι η ομάδα μας. Επειδή λένε πως όλο αδικούνται.

Ας αφήσουν τα σφυρίγματα ενός αράουτ ή κόρνερ που δεν διαμορφώνουν τίποτα. Ή να μετατρέπει τις φάσεις όπως θέλει ο καθένας ή να διαστρεβλώνουν τα οφσάιντ με τεχνικές μεθόδους», είπε ο αντιπρόεδρος της ΠΑΕ Ολυμπιακός

Σχετικά με τα εισιτήρια είπε πως «το γήπεδο ήταν σχεδόν άδειο, μέχρι δέκα λεπτά πριν αρχίσει ο αγώνας. Πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος με τα εισιτήρια, γιατί ταλαιπωρείται ο κόσμος που μπήκε αργοπορημένος. Κάτι πρέπει να κάνουν για τα εισιτήρια, κάτι πιο εύκολο. Σκέψου στα ντέρμπι τι πρόκειται να γίνει».
Νέο «Χ»αρακίρι για τον ΠΑΟΚ, 3-3 με τον Πανθρακικό

Νέα βαθμολογική απώλεια είχε ο ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα της Super League, καθώς μία εβδομάδα μετά την ήττα από τον Αστέρα στην Τρίπολη παραχωρησε ισοπαλία 3-3 στον μαχητικό Πανθρακικό στην Τούμπα, για την 10η αγωνιστική.
Τα τέρματα των γηπεδούχων σημείωσαν οι Ροντρίγκες (14`, 47`) και Αθανασιάδης (61`), ενώ για τον ουραγό Πανθρακικό σκόραραν οι Παπαγεωργίου (25`) και Μπαϊκαρά (42`, 77`).

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τον ΠΑΟΚ που προηγήθηε αρκετά νωρίς στο ματς.

Πιο συγκεκριμένα στο 14' ο δραστήριος Ροντρίγκες μετά από ωραίο γύρισμα του Κίτσιου από δεξιά έκανε το 1-0 για την ομάδα του Τούντορ.

Στο 25' ο Παπαγεωργίου με καταπληκτικό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αφού αυτή βρήκε πρώτα το οριζόντιο δοκάρι του Γλύκου και στο 42' ο Μπαϊκαρά με κεφαλιά από σέντρα του Πουτουρίδη πέτυχε ένα ακόμα συναρπαστικό γκολ για να γίνει το 1-2.

Τα προβλήματα σε άμυνα και επίθεση για τον ΠΑΟΚ περιορίστηκαν στην επανάληψη όταν ο Τούντορ πέρασε στον αγώνα τον Αθανασιάδη, ο οποίος στο δημιούργησε ρήγματα στην άμυνα της φιλοξενούμενης ομάδας.

Στο 47' ο Ροντρίγκες από ωραία ασίστ του Χαρίση ισοφάρισε και στο 61' ο Αθανασιάδης από ωραία επίσης πάσα - σέντρα του Σκόνδρα πέτυχε το 3-2.

Εκεί που όλοι πίστεψαν πως ο ΠΑΟΚ θα το τέλειωνε το παιχνίδι ο Πανθρακικός δεν είπε την τελευταία λέξη. Αφού ο Μακ έχανε για μια ακόμα φορά τις ευκαιρίες σαν ερασιτέχνης, η ομάδα της Κομοτηνής πέρασε στην αντεπίθεση και με στόφα ευρωπαϊκής ομάδας έφτασε στο τρίτο γκολ, στο 77' με δυνατή κεφαλιά του Μπαϊκαρά από πάσα του Φερνάντες.

Ετσι η ομάδα που σε 9 ως τώρα παιχνίδια είχε σκοράρει μόλις δυο φορές στο σημερινό παιχνίδι, πέτυχε τρία ωραιότητα τέρματα και έχασε ευκαιρίες για ένα τέταρτο γκολ που θα δημιουργούσε αίσθηση και συνάμα έκπληξη στην σημερινή αγωνιστική.

Ο αγώνας είχε και πολλά ακόμα δεδομένα. Πέρα από τις ευκαιρίες και τον εκνευρισμό των γηπεδούχων που δημιουργούνταν από τις εύλογες καθυστερήσεις των Θρακών και από τις αξιώσεις τους για ένα πέναλτι τουλάχιστον σε δυο διαδοχικές φάσεις που έγιναν στο δίλεπτο 55'- 56'.

Επίσης αξιοσημείωτο πως οι Θύρες 4 και 4α έμειναν κενές λόγω της μαζικής αποχής των φίλων του ΠΑΟΚ σε ένδειξη διαμαρτυρίας για την εφαρμογή της ¨κάρτας φιλάθλου" που δεν αποδέχονται την χρήση της.

Ωστόσο ο ΠΑΟΚ είναι φανερό πως διέρχεται μια κρίση κόπωσης και το σημερινό παιχνίδι ήταν μια σαφής ένδειξη τέτοιας πτώσης με αποδοκιμασίες φιλάθλων κατά παικτών αλλά και δυσφορία για τις επιλογές του προπονητή Ιγκόρ Τούντορ.

Ο Πανθρακικός έπαιξε ένα καταπληκτικό παιχνίδι. Με κορυφαίο τον Μπαϊκαρά οι φιλοξενούμενοι έδειξαν αρετές που αν ξαναδείξουν θα κερδίσουν πολύτιμους βαθμούς στο κυνήγι της σωτηρίας τους.

Κίτρινες: Τζιόλης, Μακ-Πασχαλάκης, Σερφά, Χασομέρης, Μεχία, Μπαϊκαρά
Κόκκινες: Μεχία
ΠΑΟΚ: Γλύκος, Σκόνδρας (85′ Κοροβέσης), Μαλεζάς, Κίτσιου (74′ Τζαβέλλας), Τζιόλης, Χαρίσης, Γκολάσα, Ροντρίγκες, Ζαίρο (46′ Αθανασιάδης), Πέλκας, Μακ
Πανθρακικός: Πασχαλάκης, Παπαγεωργίου, Σερφα, Μελλίσης, Πουτουρίδης, Μεχία, Λαδάκης (59′ Σέτι), Ντιγκινί, Ροτζέριο (46′ Χαβίτο), Μπαϊκαρά, Χασομέρης (68′ Βάλτερ)

Ο Παπαδόπουλος έκοψε τα… φτερά του «δικέφαλου»- Νίκη με 1-0 του Αστέρα επί της ΑΕΚ

O Δημήτρης Παπαδόπουλος αμαύρωσε το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι του Γκουστάβο Πογιέτ με την ΑΕΚ, καθώς με γκολ στο 89ο λεπτό βοήθησε τον Αστέρα να φύγει με το «τρίποντο» από το ΟΑΚΑ.
Καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του ματς έπαιξε η απευθείας αποβολή του Βάργκας, ο οποίος άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες για ένα ημίχρονο.

Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα για τον «δικέφαλο» που παρέμεινε στους 17 βαθμούς και είδε τους Αρκάδες να τους... προσπερνούν στη βαθμολογία, ανεβαίνοντας αυτοί στην τρίτη θέση.

Η ΑΕΚ είχε ρυθμό, ήταν καλύτερη στο α΄ ημίχρονο αλλά έπεσε πάνω σε έναν εξαιρετικό... Μπαντή.
Ο τερματοφύλακας του Αστέρα ήταν σε εξαιρετική μέρα και δεν νικήθηκε ούτε από την κόντρα στον Ιγκλέσιας και την αλλαγή στην πορεία της μπάλας μετά από κεφαλιά του Λαμπρόπουλου στο 15΄, ούτε από το εξαιρετικό φάουλ του Βάργκας στο 33΄, ούτε καν στο τετ-α-τετ με τον Αραβίδη στο 39΄. Και στις τρεις περιπτώσεις πραγματοποίησε δύσκολες επεμβάσεις, κρατώντας το «μηδέν».

Τα δεδομένα, ωστόσο, ανατράπηκαν άρδην στην εκπνοή του ημιχρόνου. Αρχικά ο Αστέρας έχασε μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά του Παπαδόπουλου στο 45΄ και αμέσως μετά, βρέθηκε με αριθμητικό πλεονέκτημα.

Ο Λανθαρότε έκανε αντιαθλητικό φάουλ και στην συνέχεια προκάλεσε τον Βάργκας ο οποίος έπεσε στην παγίδα και χτύπησε τον Ισπανό. Καθαρή περίπτωση κόκκινης κάρτας, που έδειξε ο Κουκουλάκης, δευτερόλεπτα πριν σφυρίξει για την ανάπαυλα.

Ο Πογιέτ βρέθηκε αντιμέτωπος με την πρώτη μεγάλη πρόκληση της εν Ελλάδι καριέρας του. Για ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, εναντίον μιας από τις πιο ποιοτικές ομάδες του πρωταθλήματος.

Σ'αυτήν ανταποκρίθηκε με ένα τρικ: ο Γιόχανσον κάλυψε το δεξί άκρο και ο Μάνταλος οπισθοχώρησε για να δώσει βοήθειες στον Σιμόες, που ήταν ο μοναδικός «κόφτης».

Ο Βεργέτης δεν μπόρεσε να βρει το «γιατρικό» για την κίνηση αυτή, ενώ ίσως έπαιξε ρόλο και η κόπωση του Αστέρα, καθώς η μοναδική αλλαγή σε σχέση με το ματς της Πέμπτης με τον ΑΠΟΕΛ ήταν στη θέση του σέντερ φορ, με τον Παπαδόπουλου αντί του Γιάννου (η δεύτερη αλλαγή ήταν ο τερματοφύλακας, καθώς στο Europa League έπαιξε ο Θεοδωρόπουλος).

Η ΑΕΚ απείλησε στο 59΄ με Μπαντή να «απογειώνεται» ξανά και να αποκρούει το φάουλ του Μάνταλου. Στο 75΄ ο Κουκουλάκης ακύρωσε γκολ του Παπαδόπουλου για επιθετικό φάουλ του Μπερτόλιο στον Γκάλο, ωστόσο εν τέλει ο έμπειρος στράικερ βρήκε δίχτυα στο ΟΑΚΑ.

Στο 89΄ η ασταθής απόκρουση του Μπαρόχα στο σουτ του Φούντα και στη συνέχεια η καθυστερημένη αντίδραση του Λαμπρόπουλου, έδωσαν την ευκαιρία στον Δημήτρη Παπαδόπουλο να κάνει το 0-1, χαρίζοντας στους Αρκάδες το πολύτιμο τρίποντο.

ΑΕΚ-Αστέρας 0-1

Γκολ: 89' Παπαδόπουλος

Κίτρινες: Μπαρμπόσα, Μάνταλος, Γκάλο - Κουρμπέλης, Λανθαρότε, Ιγκλέσιας, Μπερτόλιο

Κόκκινη: 45+1΄ Βάργκας

ΑΕΚ (Γκουστάβο Πογιέτ): Μπαρόχα, Σοϊλέδης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Γκάλο, Σιμόες, Γιόχανσον, Μπαρμπόσα (70' Μπουονανότε), Μάνταλος (85' Κορδέρο), Βάργκας, Αραβίδης (70' Κρισάντους)

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Μπαντής, Λούι, Ζησόπουλος, Σανκαρέ, Παντελιάδης, Ιγκλέσιας, Κουρμπέλης, Μάσα (85' Φούντας), Μπερτόλιο, Λανθαρότε (68' Φερνάντεζ), Παπαδόπουλος