Κυριακή, 20 Δεκεμβρίου 2015

Ρεάλ Μαδρίτης-Ράγιο Βαγιεκάνο 10-2 (!) Χωρίς οίκτο και «10άρα» μετά τις δύο αποβολές η Ρεάλ!!! (vds)

Χωρίς οίκτο και «10άρα» μετά τις δύο αποβολές η Ρεάλ!!! (vds)
16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΤΗΝ PRIMERA DIVISION
Παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-2 στο 12' η Ρεάλ Μαδρίτης ξέσπασε στη συνέχεια και διέλυσε με 10-2(!) την Ράγιο Βαγιεκάνο στο «Μπερναμπέου» για την 16η αγωνιστική της Primera Division.
Οι Μαδριλένοι έγιναν η πρώτη ομάδα που σημειώνει διψήφιο αριθμό τερμάτων σε ματς του ισπανικού πρωταθλήματος μετά το 1960. Τότε ξανά η ίδια η Ρεάλ είχε επικρατήσει κάνει ακόμη μεγαλύτερο ρεκόρ και συγκεκριμένα είχε νικήσει με 11-2 την Έλτσε (στις 7/2/1960).
Βεβαίως για να το κάνει αυτό σήμερα η «βασίλισσα», χρειάστηκε πρώτα η φιλοξενούμενη να χάσει δύο παίκτες, τον Τίτο στο 15' (με απευθείας κόκκινη) και τον Μπαένα στο 29' (με δεύτερη κίτρινη). Τέσσερα γκολ ο Γκάρεθ Μπέιλ, τρία ο Καρίμ Μπενζεμά, δύο ο Κριστιάνο Ρονάλντο και ένα ο Ντανίλο.

Η Ρεάλ ήταν πολύ κακή στην άμυνα στος ξεκίνημα του ματς, και παρότι προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό με τον Ντανίλο, όμως στη συνέχεια δέχθηκε δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά, από τους Αμάγια (10') και η Χοθαμπέντ (12').
Ωστόσο η αποβολή του Τίτο στο 15' άλλαξε εντελώς την ροή του ματς, με την Ρεάλ να κυριαρχεί, την Βαγιεκάνο να καταρρέει και να έχουμε αυτό το σπάνιο σκορ.
Να σημειώσουμε πάντως οτι το πέναλτι που κέρδισαν οι Μαδριλένοι στο 29' και το οποίο έφερε την δεύτερη αποβολή για τους φιλοξενούμενους (σ.σ. του Μπαένα) δεν έπρεπε να δοθεί.
Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής
Σάββατο 19/12
Βαλένθια - Χετάφε 2-2 (15' Αλκαθέρ, 35' Σάντι Μίνα - 10' Σαράμπια, 22' Λαφίτα)
Εσπανιόλ - Λας Πάλμας 1-0 (67' Καϊσέδο)
Μπέτις - Σεβίλλη 0-0
Ντεπορτίβο Λα Κορούνια - Εϊμπάρ 2-0 (41'πεν., 74 Αρίμπας)
Κυριακή 20/12
Ρεάλ Μαδρίτης - Βαγιεκάνο 10-2 (3' Ντανίλο, 25', 41', 61', 70' Μπέιλ, 30' πέν. και 53' Κρ. Ρονάλντο, 48', 79' και 90' Μπενζεμά / 10' Αμάγια, 12' Χοθαμπέντ)
Σοθιεδάδ - Βιγιαρεάλ 0-2 (27' και 88' Ντένις Σουάρεθ)
Γρανάδα - Θέλτα 0-2 (21' Ορεγιάνα, 45' Ιάγο Άσπας)
Μπιλμπάο - Λεβάντε 2-0 (55' Σαν Χοσέ, 82' Ινιάκι Γουίλιαμς)
Μάλαγα - Ατλέτικο Μαδρίτης 21:30