15. Καλλονή131-4-811-227
16. Πανθρακικός131-4-811-257

«13άρι» με... καμπανάκι ενόψει Αρσεναλ

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΩΤΑΚΗΣ
Σε ένα ματς που πήρε... φωτιά στα τελευταία του λεπτά και με τον Ολυμπιακό να προβληματίζει αμυντικά λίγες μέρες πριν τον «τελικό» με την Αρσεναλ, οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν του Πανθρακικού στην Κομοτηνή με 4-3.
Έτσι πανηγύρισαν την 12η νίκη τους (13η αν υπολογίσουμε και αυτή επί του Παναθηναϊκού) σε 13 αγωνιστικές στην Σούπερ Λίγκα. Δείτε την βαθμολογία της Σούπερ Λίγκα
Ντουρμάζ με φάουλ στο 14', Φορτούνης με πέναλτι στο 48' (σ.σ. δεν υπήρχε παράβαση), Φινμπόγκασον επίσης με πέναλτι (πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα) στο 65' και Σεμπά στο 80' (επίσης πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα) τα τέρματα των Πειραιωτών. Ντιγκινί (15', 91') και Ηλιάδης (87') οι σκόρερ των γηπεδούχων.
Το εντυπωσιακό ήταν οτι η ομάδα του Μάρκο Σίλβα ήταν μπροστά στο σκορ με 4-1 ως το 87' όμως στη συνέχεια δέχθηκε δύο γκολ, ενώ η ομάδα της Κομοτηνής έχασε κι άλλη ευκαιρία για το 4-4!
Έτσι οι ερυθρόλευκοι έφτασαν τους 36 βαθμούς (χωρίς να υπολογίζονται εκείνοι με τον Παναθηναϊκό) και βρίσκονται στο +13 από την 2η ΑΕΚ που αγωνίζεται την Κυριακή. Στους μόλις 7 βαθμούς έμεινε ο ουραγός Πανθρακικός, που γνώρισε την 8η ήττα του, 5η εντός.
Μικροεκπλήξεις από τον Σίλβα
Ο Μάρκο Σίλβα παρέταξε τον Ολυμπιακό με 4-2-3-1 και συγκεκριμένα τον Ρομπέρτο στην εστία, τους Σιόβα - Ντα Κόστα στο κέντρο της άμυνας και τους Μαζουακού - Ελαμπντελαουί στα δύο άκρα (αριστερά και δεξία αντίστοιχα). Από εκεί και πέρα, Καμπιάσο (αντί Μιλιβόγεβιτς) και Κασάμι σε ρόλο αμυντικών μέσων, με την τριάδα Ντουρμάζ, Φορτούνη και Ερνάνι (από τα αριστερά προς τα δεξιά) να κινείται πιο μπροστά και τον Φινμπόγκασον (προτιμήθηκε αντί του Ιντέγε) στην κορυφή.
Από την πλευρά του ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος παρέταξε τον Πανθρακικό με 4-3-3 και τους Μουδούρογλου, Ντιγκινί και Χαβίτο να συνθέτουν την τριάδα της επίθεσης.
Την κατοχή ο Ολυμπιακός, τις εντυπώσεις ο Πανθρακικός
Στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός είχε ποσοστά κατοχής άνω του 70%, πιέζοντας έντονα κατά διαστήματα, ωστόσο κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Πασχαλάκη μόνο από στημένη φάση. Μάλιστα δεν ήταν λίγες οι φορές που οι γηπεδούχοι ανησύχησαν τους πρωταθλητές, φεύγοντας έξυπνα στην κόντρα επίθεση, εκμεταλλευόμενη την μη ικανοποιητική αμυντική λειτουργία της μεσαίας γραμμής τους.
Το σημαντικότερο σημείο του α' 45λέπτου, ήταν το δίλεπτο 14', 15' διάστημα στο οποίο σημειώθηκαν τα δύο πρώτα γκολ. ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ντουρμάζ, όμως στο αμέσως επόμενο λεπτό, ήρθε το 1-1 από τον Ντιγκινί (σ.σ. ο Σίλβα διαμαρτυρήθηκε για οφσάιντ), με τους παίκτες του Μάρκο Σίλβα να πιάνονται στον... ύπνο..
Να πούμε ότι στο 28' ο Κασάμι ζήτησε πέναλτι σε χέρι μετά από σουτ του.
«Καθάρισε» με δύο πέναλτι σε 20 λεπτά
Ο Ολυμπιακός πήρε κεφάλι στο σκορ σχεδόν με τη σέντρα του δεύτερου ημιχρόνου, καθώς στα 44'', ο Φινμπόγκασον κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σερφά (δέχθηκε και κίτρινη) και το Φορτούνης με ωραία εκτέλεση έκανε το 1-2. Ωστόσο δεν φαίνεται να υπάρχει καμία παράβαση, με τον Φινμπόγκασον να πέφτει μόνος του πάνω στα πόδια του παίκτη του Πανθρακικού και την όποια επαφή που είχαν μεταξύ τους, να μην είναι ικανή να ανατρέψει τον Ισλανδό.
Στο 65' ο Ολυμπιακός κέρδισε και δεύτερο πέναλτι, αυτή τη φορά σε μαρκάρισμα του Ηλιάδη στον Καμπιάσο, το οποίο ήταν καθαρό. Εκτελεστής δεν ήταν ο Φορτούνης, αλλά ο Φινμπόγκασον που έκανε το 1-3 και πανηγύρισε το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα.
Οσον αφορά την εικόνα του ματς στο β΄ μέρος, Ολυμπιακός είχε συντριπτικά ποσοστά κατοχής, ενώ με εξαίρεση το τελευταίο δεκάλεπτο, απειλήθηκε ελάχιστα από τους γηπεδούχους και ειδικά μετά την πραγματοποίηση του 1-3.
Από το 1-4 στο... άγχος!
Στο τελευταίο 25 λεπτό και οι ίδιοι οι παίκτες του Μάρκο Σίλβα έκαναν περισσότερο συντήρηση δυνάμεων, όμως αυτό δεν τους εμπόδισε να σκοράρουν ακόμη μία φορά (1-4) και συγκεκριμένα με τον Σερμπά στο 80'(σ.σ. πήρε το ριμπάουντ από σουτ του Ντουρμάζ).
Εκείνο το οποίο προβλημάτισε ωστόσο ήταν ότι στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Σίλβα έδειξαν αδικαιολόγητη χαλάρωση, με τους Ντιγκινί και Ηλιάδη να «χτυπούν» στο 87' και το 91' μειώνοντας σε 3-4 και βάζοντας στο ματς-φωτιά!
Μάλιστα ο Πανθρακικός έχασε κι άλλη ευκαιρία για το 4-4, ζητώντας πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Ηλιάδη στις καθυστερήσεις (σ.σ. δεν φαίνεται να υπάρχει παράβαση).
ΣΚΟΡΕΡ: 15' 91' Ντιγκινί, 87' Ηλιάδης – 14' Ντουρμάζ, 48πεν. Φορτούνης, 65' πεν. Φινμπόγκασον, 80' Σεμπά
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 42' Μπαϊκαρά, 46' Σερφά, 65' Ηλιάδης, 93' Ποτουρίδης – 39' Φορτούνης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:
ΔΙΑΙΤΗΣΗΣ: Καλογερόπουλος (Αθηνών)

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Ελευθερόπουλος): Πασχαλάκης, Ποτουρίδης, Μελίσσης, Σερφά, Παπαγεωργίου, Σέτι, Ψάλτης (76' Μαρκόπουλος), Μπαϊκαρά, Χαβίτο (81' Νικόλτσης), Μουδούρογλου (58' Ηλιάδης), Ντιγκινί.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σίλβα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Σιόβας, Ντα Κόστα (78' Μποτία), Μαζουακού, Καμπιάσο, Κασάμι, Φορτούνης (71΄Ντομίνγκες), Ερνάνι (67' Σεμπά), Ντουρμάζ, Φινμπόγκασον

ΑΕΚ - ΚΑΛΛΟΝΗ 3-

Τζεμπούρ, Αραβίδης και... γκολ!

Τζεμπούρ, Αραβίδης και... γκολ! (vid)

Σε… τυπική υπόθεση μετέτρεψε η ΑΕΚ την αναμέτρηση με την Καλλονή, φτάνοντας με ιδιαίτερη ευκολία στη νίκη με 3-0 που την εδραιώνει στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Super League.
Οι παίκτες του Γκουτάβο Πογιέτ μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με ξεκάθαρη πρόθεση να «καθαρίσουν» γρήγορα το παιχνίδι. Κι αυτό φάνηκε από νωρίς, καθώς μόλις στο 5' οι «κιτρινόμαυροι» άνοιξαν το σκορ με τον Τζεμπούρ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Χογκ με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Γιόχανσον.
Στο 12' ο Μπαρόχα απομάκρυνε με γροθιές τη μπάλα στο φάουλ του Τσαμπούρη, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ μπλόκαρε τη μπάλα έπειτα από το σουτ του Σάμπα. Ο Σάμπα πρωταγωνίστησε και στη φάση του 17', όταν εκμεταλλεύτηκε το άτσαλο διώξιμο της μπάλας από τον Πλατέλλα, όμως σούταρε πάνω στον Σιμόες.
Πριν συμπληρωθεί το πρώτο 20άλεπτο οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τις επιτυχίες τους. Ο Ντίντακ κινήθηκε ως εξτρέμ και έκανε την παράλληλη πάσα για τον Αραβίδη, ο οποίος προ κενής εστίας δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0. Στο 29' ορθώς δεν μέτρησε γκολ του Μπουονανότε με… λόμπα, καθώς ο Αργεντινός ήταν οφ σάιντ στο ξεκίνημα της φάσης! Δέκα λεπτά αργότερα ο Αραβίδης πάσαρε στον Τζεμπούρ, αυτός βγήκε τετ-α-τετ με τον Χογκ, έκανε το σουτ, όμως ο τερματοφύλακας της Καλλονής απομάκρυνε τον κίνδυνο…
Στο 50' ο Τζήλος αρνήθηκε να καταλογίσει καταφανέστατο πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ, όταν ο Τσαμπούρης «γκρέμισε» μέσα στην περιοχή τον Τζεμπούρ. Ωστόσο ο Λαρισαίος ρέφερι είπε «παίζετε», ενώ και στα επόμενα λεπτά είχε μια σειρά αποφάσεων που προκάλεσαν τις έντονες αντιδράσεις από πλευράς ΑΕΚ.
Η μεγαλύτερη ευκαιρία της Καλλονής να πετύχει το γκολ που θα την έβαζε και πάλι στο ματς χάθηκε στο 60'. Ο Μπαρόχα έκανε μία από τις συνηθισμένες… γκέλες του, ο Αντέτζο πλάσαρε με τη μία, όμως ο Ντίντακ απομάκρυνε τη μπάλα πάνω στη γραμμή! Η ΑΕΚ, ωστόσο, «απάντησε» στο 62', όταν ο Γκάλο σέντραρε από δεξιά κι ο Αραβίδης με σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Χογκ, διαμορφώνοντας το 3-0.
Στο 64' ο Γιόχανσον λίγο έλειψε να σκοράρει σε τέταρτο συνεχόμενο ματς, όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Και στο 69' ο Αραβίδης «άγγιξε» το χατ τρικ, όμως ο Ούκα του στέρησε την ευκαιρία να πανηγυρίσει το τρίτο γκολ του στο ματς, διώχνοντας τη μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή. Στο 72' ήταν η σειρά του Γκάλο να διώξει τη μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή, έπειτα από κεφαλιά του Καλτσά.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Πογιέτ πάτησαν και πάλι… γκάζι με τον Βάργκας στο 80' να αξιοποιεί την πάσα με το τακουνάκι του Μάνταλου και να σουτάρει πάνω στο Ούκα, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Άρθο έπιασε την κεφαλιά από ευνοϊκή θέση, με τον Χογκ να μπλοκάρει. Στο 86' ο Μάνυαλος έκανε το σουτ, δίχως να ανησυχεί τον Χογκ.
Ο Μπαρόχα στο 91' απομάκρυνε τη μπάλα έπειτα από σουτ του Καλτσά, ενώ στο 92' ο Μπουονανότε προσπάθησε να χριστεί σκόρερ, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

ΣΚΟΡΕΡΣ: 5' Τζεμπούρ, 19', 62' Αραβίδης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τζήλος (Λάρισας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 38' Γιόχανσον
ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: -
ΔΟΚΑΡΙΑ: -
ΧΑΜΕΝΑ ΠΕΝΑΛΤΙ: -
ΑΕΚ (Πογιέτ): Μπαρόχα, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Άρθο, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον (89' Κορδέρο), Μπουονανότε, Πλατέλλας (63' Βάργκας), Αραβίδης, Τζεμπούρ (76' Μάνταλος).
ΚΑΛΛΟΝΗ (Θεοδωρίδης): Χογκ, Τσαμπούρης, Βαλιός, Αντέτζο (65' Ούκα), Γιορέντε (84' Ευαγγελιδάκης), Κεϊτά, Καλτσάς, Χιντασέλι (65' Ξυδάς), Γεωργίου, Σάμπα, Μανούσος.

ΠΑΟΚ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 2-1

Ξανά 3Χ3 μετά από... 55 αγώνες ο ΠΑΟΚ!

Ξανά 3Χ3 μετά από... 55 αγώνες ο ΠΑΟΚ! (vds+pics)

Νίκη σπουδαίας σημασίας και ψυχολογίας, πέτυχε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος μετά από ένα ματς με «άγρια ομορφιά» επικράτησε αγχωτικά του Πανιωνίου με 2-1. Εκτη νίκη για τον δικέφαλο, που έφτασε τους 22 βαθμούς και «έπιασε» τον Πανιώνιο στην 3η θέση της βαθμολογίας, με τους κυανέρυθρους να γνωρίζουν την 4η τους ήττα. Περίπου 10 χιλιάδες οι φίλοι των γηπεδούχων που βρέθηκαν στην Τούμπα.
Αν συνυπολογίσουμε τη νίκη επί της Καλλονής στο πρωτάθλημα και εκείνη επί των Χανιών για το Κύπελλο, τότε η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ φτάνει στο 3Χ3.
Η τελευταία φορά που οι ασπρόμαυροι είχαν πανηγυρίσει τρεις σερί νίκες, ήταν το διάστημα από τις 27 Νοεμβρίου μέχρι και τις 3 Δεκεμβρίου (του περασμένου έτους), όταν είχαν επιβληθεί των Ντιναμό Μινσκ, Πανθρακικού και Ολυμπιακού.
Εκτοτε, οι Θεσσαλονικείς έδωσαν ούτε λίγο ούτε πολύ 55 (!) αγώνες χωρίς να καταφέρουν να δημιουργήσουν ένα νικηφόρο σερί τριών αγώνων. Παράλληλα για πρώτη φορά μετά από περίπου 2,5 μήνες πέτυχαν δύο διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα.
Ο Ιγκόρ Τούντορ παρέταξε τον ΠΑΟΚ με 4-4-2 και τους Μακ, Αθανασιάδη να συνθέτουν το επιθετικό δίδυμο. Από την άλλη, ο Μαρίνος Ουζουνίδης προτίμησε το 4-2-3-1, με τον Ανασαριφάρντ στην κορυφή.
Οσον αφορά την εικόνα του ματς, το ματς άρχισε ιδανικά για τον δικέφαλο, αφού μόλις στο 11' ο Ρόμπερτ Μακ άνοιξε το σκορ, με ωραίο σουτ στην αριστερή γωνία του Διούδη, μετά από γύρισμα του Ροντρίγκεζ.
Σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι είχαν ποσοστά κατοχής της μπάλας της τάξης του 60%, ωστόσο απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα του Πανιωνίου οι κλασικές ευκαιρίες που δημιούργησαν ήταν λίγες.
Από την πλευρά του ο Πανιώνιος είχε την περισσότερη ώρα παθητικό ρόλο, ωστόσο δεν ήταν λίγες οι φορές που ανησύχησε τον ΠΑΟΚ παίζοντας έξυπνα το παιχνίδι των αντεπιθέσεων.
Το παιχνίδι μάλιστα απέκτησε μια «άγρια ομορφιά» από τις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, όταν ο Οικονόμου έφερε το ματς στα ίσα (1-1) με την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Οικονόμου που άφησε... άγαλμα τον Γλύκο.
Η εξέλιξη αυτή οδήγησε τον Τούντορ να προχωρήσει και στις τρεις αλλαγές του ως το 61' ενισχύοντας την επίθεση της ομάδας του. Οσο περνούσε η ώρα η πίεση του δικεφάλου γινόταν ολοένα και πιο έντονη και ειδικά μετά το 70' όπου ο ΠΑΟΚ βρισκόταν συνεχώς μέσα η γύρω από την περιοχή των φιλοξενούμενων.
Στο 71' ο Διούδης πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Κάτσε, για να φτάσουμε στο 79' και την λύτρωση από το γκολ του Τζαβέλλα με κεφαλιά, μετά τη σέντρα του Κωνσταντινίδη.
Στον χρόνο που απέμενε ο Πανιώνιος κέρδισε μέτρα και βγήκε μπροστά προσπαθώντας να φτάσει σε δεύτερο τέρμα, με το ματς να ισορροπεί σε «τεντωμένο σχοινί» όμως τίποτα δεν άλλαξε κι έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε μια σπουδαία νίκη.
ΣΚΟΡΕΡ: 11' Μακ, 79' Τζαβέλλας - 47' Οικονόμου
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: - 5' Γκολάσα, 44' Τζαβέλλας – 32' Χατζηισαϊας, 45' Ρισβάνης, 66' Διούδης, 67' Χαλκιαδάκης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)

ΠΑΟΚ (Τούντορ): Γλύκος, Μαλεζάς, Τζαβέλλας, Βίτορ (61' Κωνσταντινίδης), Γκολάσα (46' Κάτσε), Τζιόλης, Λέοβατς, Ροντρίγκες, Μακ, Πέλκας (55' Σάμπο) και Αθανασιάδης.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ουζουνίδης): Διούδης, Οικονόμου, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Αργυρόπουλος, Μασούρας (75' Καθάριος), Μπουμάλ, Σιώπης, Κόρμπος (83΄ Βιγιάλμπα), Καραμάνος (55' Χαλκιαδάκης), Ανσαριφάρντ

ΒΕΡΟΙΑ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 0-1

Εορταστικό δώρο από τον Καρέλη

Εορταστικό δώρο από τον Καρέλη (vds)

Ο Νίκος Καρέλης, ανήμερα της ονομαστικής του εορτής, πέτυχε στο 86' τπ γκολ νίκης του Παναθηναϊκού στη Βέροια, 1-0, βγάζοντας τους «πράσινους» από το αδιέξοδο.
Ο Παναθηναϊκός μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Παναχαϊκής για το Κύπελλο, αναζητούσε την επανεκκίνηση, σύμφωνα με τα λεγόμενα του Αντρέα Στραματσόνι και στο πρωτάθλημα.
Και λίγο έλειψε αυτή η επανεκκίνηση, να… ξεμείνει στην αχαϊκή πόλη.
Σε ένα άτονο παιχνίδι στη Βέροια, οι «πράσινοι» είχαν σπαταλήσεις τις λίγες φάσεις που είχαν βρει, κι όλα έμοιαζαν πως δύσκολα θα έφευγαν από την Ημαθία, με το ζητούμενο τη νίκη.
Όμως, έστω κι αργά, βρήκαν το γκολ στο 86': Ο Πράνιτς εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Σάντσεθ έπιασε την κεφαλιά, ο τερματοφύλακας της Βέροιας, Τζόναθαν Λόπεθ απέκρουσε, αλλά ο Νίκος Καρέλης πήρε το ριμπάουντ και με πλασέ, χάρισε τη νίκη στον Παναθηναϊκό, φθάνοντας στα επτά γκολ στο πρωτάθλημα.
Όμως, έστω κι αργά, βρήκαν το γκολ στο 86': Ο Πράνιτς εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Σάντσεθ έπιασε την κεφαλιά, ο τερματοφύλακας της Βέροιας, Τζόναθαν Λόπεθ απέκρουσε, αλλά ο Νίκος Καρέλης πήρε το ριμπάουντ και με πλασέ, χάρισε τη νίκη στον Παναθηναϊκό.
Η επιλογή του Στραματσόνι να παρατάξει τον Παναθηναϊκό με 4-4-2 και ρόμβο στο κέντρο (Εσιέν αμυντικό χαφ, Ζέκα στα δεξιά, Πράνιτς στα αριστερά και Αμπέντ στην κορυφή του) κι επιθετικό δίδυμο τους Καρέλη και Πέτριτς, δεν απέδωσε τα αναμενόμενα, απέναντι σε μια ακίνδυνη επιθετικά Βέροια,
Στη μοναδική αξιοσημείωτη φάση του πρώτου ημιχρόνου, στο 39', από λάθος του Ναζλίδη ο Πέτριτς είδε την μπάλα να φεύγει παράλληλα με την εστία της Βέροιας στο πλασέ που επιχείρησε
Ο Πέτριτς (47') και Καρέλης (52΄) δεν κατάφεραν να πετύχουν το γκολ, με τον Παναθηναϊκό να δείχνει πιο ορεξάτος στο ξεκίνημα της επανάληψης, όμως οι γηπεδούχοι πολύ γρήγορα ισορρόπησαν τον αγώνα.
Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού με την είσοδο των Κλωναρίδη (64') και Ατζαγκούν (76') θέλησε να βρει περισσότερη ταχύτητα στο μεσοεπιθετικό κομμάτι, και τελικά δικαιώθηκε από στημένη φάση.
ΣΚΟΡΕΡ: 86' Καρέλης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δελφάκης (Αρκαδίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 34' Νέ το, 40' Γιαννούλης, 90+5' Λόπεζ /16' Σάντσεθ, 22' Εσιέν

ΒΕΡΟΙΑ (Γεωργιάδης): Λόπεζ, Νέτο, Ετζενγκέλε, Όστοιτς, Γιαννούλης, Ιμπραϊμ (88' Καϊκούτ), 'Αρτσε, Μαγέφσκι (83' Γεωργιάδης), Ναζλίδης, Γιουσούφ, Κόλα (60' Μπατιόν).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Στραματσόνι): Στιλ, Μαρινάκης, Τελάντερ, Σάντσεθ, Νάνο, Εσιέν, Ζέκα, Αμπέντ (76' Ατζαγκούν), Πράνιτς, Καρέλης, Πέτριτς (64' Κλωναρίδης).
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 0-1

Ο ΠΑΣ τις ευκαιρίες, ο Λεβαδειακός τη νίκη

Ο ΠΑΣ τις ευκαιρίες, ο Λεβαδειακός τη νίκη (vds)

Ο Λεβαδειακός άντεξε στην άμυνα και με γκολ από τον Χρήστο Μίνγκα στο 67' «έκλεψε» το τρίποντο από τον ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες». Οι γηπεδούχοι τελείωσαν τον αγώνα με 22 τελικές προσπάθειες
Οι γηπεδούχοι, όπως δείχνουν και ο συνολικός αριθμός των τελικών προσπαθειών, ήταν καλύτεροι, αλλά δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.
Σημαντικό μερίδιο στην επιτυχία του Λεβαδειακού ανήκει και στον τερματοφύλακα Τσιντώτα, που είχε εξαιρετική παρουσία, στο 20' και στο 33' απέκρουσε εντυπωσιακά του σουτ από τον Μανιά, στις πιο χαρακτηριστικές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο.
Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο 2ο ημίχρονο. Οι παίκτες του ΠΑΣ πίεσαν, όμως οι φιλοξενούμενοι «έψαχναν» μια φάση και τη βρήκαν στο 67': Ο Μάντζιος ξέφυγε από την επιτήρηση του Μπέριου, έκανε το σουτ, ο Βελλίδης έδιωξε την μπάλα, όμως ο Μίνγκας, καραδοκούσε, βρήκε το κενό και πλάσαρε εύστοχα.
Ακολούθησε μαζική επίθεση από τους γηπεδούχους, με τον Μανιά να σπαταλά ακόμα μια ευκαιρία στο 87' και την ομάδα της Βοιωτίας να κρατά την εκτός έδρας νίκη.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παππάς (Αθηνών)
ΣΚΟΡΕΡ: 67' Μίνγκας

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 72' Λίλα, 80' Καρανίκας, 84' Φερφελής / 72' Ντομοβτσίσκι, 83' Νικολάου, 85' Μάντζιος, 87΄ Μίνγκας, 90+1' Καψάσκης

KOKKIΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ:
ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Ναδάλες, Μπέριος, Τζημόπουλος, Καρανίκας, Τσουκαλάς, Γαρουφαλιάς (Σαπαλίδης 71'), Ακόστα (Φερφελής 82'), Ίλιτς, Γιάκος (Λίλα 57'), Μανιάς
Λεβαδειακός (Μάντζιος): Τσιντώντας, Μουλόπουλος, Τριποτσέρης, Ουόν, Μανωλάς, Μαχαίρας (Μάγκας 76'), Νικολάου, Μίνγκας (Τόπι 92'), Γιακουμάκης, Ντομοβτσίσκι (Καψάσκης 78'), Μάντζιος.
ΞΑΝΘΗ - ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 0-2

Έστησε... πάρτι στα Πηγάδια ο Πλατανιάς

Έστησε... πάρτι στα Πηγάδια ο Πλατανιάς (vds)
Ο Πλατανιάς κυριάρχησε στα Πηγάδια, επικρατώντας της Ξάνθης με 2-0, με την ομάδα της Κρήτης να πανηγυρίζει μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη. Η αγωνιστική κρίση συνεχίζεται για την απογοητευτική Ξάνθη.
Η δύσκολη εβδομάδα που διένυε η Ξάνθη, μετά την ήττα από το Λεβαδειακό και κυρίως αυτή από τη Λάρισα, που έφερε και τον αποκλεισμό από το Κύπελλο, τελειώνει πιο δύσκολα για την ακριτική ομάδα.
Ο Πλατανιάς αποδίδοντας όμορφο ποδόσφαιρο, πέρασε σχετικά άνετα από τα Πηγάδια, με την κρητική ομάδα να νικά 2-0 και να… εκτοξεύεται στους 18β.
Οι φιλοξενούμενοι, με σωστή αμυντική συμπεριφορά κι έχοντας καλές συνεργασίες στο μεσοεπιθετικό κομμάτι τους, από τα πρώτα λεπτά έδειξαν τις διαθέσεις τους απέναντι στο άναρχο παιχνίδι των γηπεδούχων.
Ο Ράμος στο (8΄,14΄) έχασε τις πρώτες ευκαιρίες του Πλατανιά, αλλά το γκολ δεν άργησε να έρθει. Ο Κουλιμπαλί, στο 28΄, έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, και ο επερχόμενος Μιλούνοβιτς δεν αστόχησε και με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0
Τα γκολ όχι μόνο δεν αφύπνισε τους γηπεδούχους, αλλά έφερε περισσότερο άγχος.
Στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες του Πλατανιά, έκλεισαν τους χώρους γύρω από την περιοχή τους, πέρασαν ανώδυνα την παροδική πίεση και στο 60' «χτύπησαν» στην αντεπίθεση, με τον Ανγκούλο να τελειώνει τη φάση με υπέροχο αριστερό πλασέ εκτός περιοχής και μαζί το παιχνίδι.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καραντώνης (Ημαθίας)
ΣΚΟΡΕΡ: 28' Μιλούνοβιτς, 60' Ανγκούλο
ΞΑΝΘΗ (Ρ. Λουτσέσκου): Τσέναμο, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Φλίσκας, Ζαραδούκας (67' Τριάδης), Λουσέρο, Έλτον Ντα Σίλβα (46' Ορφανίδης), Ντιμιτρόφ (53' Νιέτο), Χέρεα, Σολτάνι, Ράνος.
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γ. Παράσχος): Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Μπανανά, Σελίν (46' λ. τρ. Ιτούα), Σκαρντοβέλι, Στανισάβλιεβιτς, Μουνάφο, Μενδρινός, Ανγκούλο (88' Ζιλβάν Γκόμες), Μιλούνοβιτς (72' Ντίνας), Ράμος.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 74΄' Μπαξεβανίδης, 90' Σολτάνι / 85' Ράμος