Κυριακή, 21 Φεβρουαρίου 2016

Αγγλική ισοπαλία (2-2) στη Λεωφόρο

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-0, όμως ο ΠΑΟΚ δεν κατέθεσε τα... όπλα, ισοφάρισε σε 2-2 και έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από τη Λεωφόρο. Οι Μπεργκ και Καλτσάς τα γκολ του Παναθηναϊκού, ενώ για τον ΠΑΟΚ σκόραραν οι Τσίμιροτ και Πέλκας. Στα αξιοσημείωτα το γεγονός πως ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να νικήσει στη Λεωφόρο για 5ο συνεχόμενο παιχνίδι, ενώ ο ΠΑΟΚ αγνοεί γενικότερα τη νίκη εδώ και 7 αγώνες.
Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε το ενθουσιασμό των πρώτων λεπτών και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Μπεγκ μόλις στο 10ο λεπτό, ο οποίος υποδέχτηκε την μπάλα από τον Βλαχοδήμο και δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Βελλίδη. Μετά το αρχικό «μούδιασμα» οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να κερδίζουν μέτρα στο γήπεδο, μετριάζοντας τις παρουσίες των πρασίνων στην «ασπρόμαυρη» περιοχή.

Τα λεπτά κύλησαν με το 1-0 να παραμένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο διάστημα αυτό ο Παναθηναϊκός έδειχνε ότι ελέγχει το ματς κι ότι πολύ δύσκολα ο ΠΑΟΚ θα του δημιουργούσε πρόβλημα στο δεύτερο μέρος.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου τα πράγματα έγιναν ακόμη ευκολότερα για τους γηπεδούχους, καθώς ο Καλτσάς τροφοδοτήθηκε όμορφα στον κενό χώρο από τον Βλαχοδήμο (2 ασίστ στο ματς), διένυσε περισσότερα από 30 μέτρα με την μπάλα στα πόδια και μόλις πάτησε περιοχή πλάσαρε τον Βελλίδη στην αριστερή γωνία του, κάνοντας το 2-0 στο 51'.

Στο σημείο αυτό όποιος πόνταρε στον ΠΑΟΚ θα ήταν τρελός. Όμως ο «δικέφαλος» έβγαλε πείσμα στα λεπτά που ακολούθησαν και κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παιχνίδι με ένα τρομερό γκολ του Τσίμιροτ στο 56ο λεπτό, ο οποίος με σουτ κεραυνό αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα κοντά στο δεξί παραθυράκι του Στιλ, με τον γκολκίπερ του ΠΑΟ να μην καταφέρνει να αποτρέψει το μοιραίο παρά την εντυπωσιακή... εκτίναξή του.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει και δικαιώθηκε 11 λεπτά αργότερα, όταν ο Πέλκας από τη μικρή περιοχή έκανε την προβολή και βρήκε δίχτυα, μετά από συρτή μπαλιά του Μυστακίδη από τη γωνία της περιοχής.

Στα υπόλοιπο του αγώνα οι δύο αντίπαλοι φάνηκε να φοβούνται το ρίσκο κι έτσι το 2-2 παρέμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα του Κομίνη.

Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες καθώς στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Χαρίσης με 2η κίτρινη κάρτα.

Το πρόσωπο του αγώνα ήταν δίχως αμφιβολία ο Παναγιώτης Βλαχοδήμος, ο οποίος ήταν ο δημιουργός και των δύο τερμάτων της ομάδας του, ενώ από το 60' κι έπειτα που αντικαταστάθηκε, το «τριφύλλι» δεν κατάφερε να δημιουργήσει άλλη κλασική ευκαιρία.

Ο διαιτητής Κομίνης φάνηκε να σφυρίζει ότι έβλεπε. Δεν χαρίστηκε στο σκληρό παιχνίδι και μοίρασε κάρτες. Δεν έκανε μεγάλο λάθος.

Οι συνθέσεις:
Παναθηναϊκός (Στραματσόνι): Στιλ, Μέστο, Τελάντερ, Κουτρουμπής, Πράνιτς, Λαγός, Λουντ, Αμπέντ (Μαμούτε 76'), Καλτσάς (Κλωναρίδης 60'), Βλαχοδήμος (Εβαντζελίστα 59'), Μπεργκ.

ΠΑΟΚ (Τούντορ): Βελλίδης, Τζαβέλλας, Μαλεζάς, Χατζηισαΐας, Χαρίσης, Τσίμιροτ, Κίτσιου, Λέοβατς (Κοροβέσης 78'), Μυστακίδης (Τέρι Άντονις 84'), Πέλκας (Σάμπο 93'), Μακ.